TYP: a1

Radzieccy uczeni...

wtorek, 15 września 2020
Anna Ciężadło

… nieee, to było za poprzedniego systemu. Teraz ich miejsce zajęli słynni amerykańscy naukowcy, zajmujący się dosłownie wszystkim. Nie oznacza to jednak, że na wschodzie nic ciekawego się nie dzieje w świecie nauki; przeciwnie – specjaliści z Petersburga opracowali ostatnio bardzo ciekawy sposób na usuwanie zanieczyszczeń z wody.

[t][/t] [s]Fot. pixabay[/s]

Kierunek – wschód!

Jak informuje rosyjskie Ministerstwo Nauki i Oświaty, uczeni z Wyższej Szkoły Technologii i Energetyki Uniwersytetu Państwowego Technologii i Projektowania w Petersburgu znaleźli doskonały sposób na rozkład substancji ropopochodnych. Co ciekawe, ich metoda jest skuteczna nawet w niskich temperaturach, a to stwarza nieznane dotąd możliwości.

Żeby było weselej, odkrycia tego dokonano w związku z zupełnie innym przedsięwzięciem – specjaliści pracowali bowiem nad stworzeniem nawozów mineralnych na bazie szkła fosforanowego. 

Przy okazji udało się opracować technologię wytwarzania specjalnych, porowatych granulek na bazie fosforu; mogą one być doskonałym nośnikiem dla preparatu, który będzie oczyszczać wodę (albo, co równie istotne, ziemię uprawną) z zanieczyszczeń ropopochodnych.


Jak to działa?

Nie wdając się w zawiłości technologiczne, zasada działania wygląda następująco:

  1. Najpierw tworzy się wspomniane granulki, wykonane ze szkła fosforanowego.

  2. W ich zagłębieniach (porach) umieszcza się specjalny „preparat biologiczny” - czyli bakterie, które rozkładają węglowodory (a więc między innymi ropę, olej itp.).

  3. Po wykonaniu swojego zadania mikroby umierają, a ich komórki stają się pożywką dla tzw. mikroflory pierwotnej, czyli bardzo prymitywnych roślinek.

Proste i piękne, prawda? Nic zatem dziwnego, że szczepy tak skutecznie działających bakterii znalazły swoje miejsce we Wszechrosyjskim Instytucie Badawczym Ochrony Roślin (owszem, istnieje jednostka naukowa o tak skromnej nazwie).

Co prawda, pomysł nie jest taki zupełnie innowacyjny, bo podobne produkty już się wcześniej pojawiały, jednakże — jak podkreśla rosyjskie Ministerstwo Nauki i Oświaty — w tym przypadku stężenie masowe komórek bakterii w produkcie jest 10 do 15 razy wyższe, niż u konkurencji; innymi słowy, preparat ma więcej „mocy”, przez co działa skuteczniej niż wszystkie dotychczasowe rozwiązania.

 

To tylko teoria?

Oczywiście, czym innym są badania laboratoryjne, a czym innym sprawdzenie skuteczności danej metody w praktyce. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym przypadku oba rodzaje testów wypadły pomyślnie. 

Nowy preparat zastosowano bowiem w terenie Surgutnieftiegaz (nad rzeką Ob) oraz w Irkutsk Oil Company (nad Angarą). W obu tych lokalizacjach mamy do czynienia z wielkimi przedsiębiorstwami związanymi z wydobyciem i przetwórstwem ropy, co w znacznej mierze degraduje lokalne środowisko naturalne. 

Tym bardziej cieszy więc wiadomość, że zarówno w Surgucie, jak i w Irkucku preparat okazał się skuteczny. Pozostaje mieć nadzieję, że ta technologia szybko zdobędzie popularność nie tylko w Rosji, ale też na świecie. Rozwiązałoby to wiele problemów, jak choćby ten związany z katastrofą ekologiczną po pęknięciu tankowca u wybrzeży Mauritiusa. Szczerze trzymamy kciuki, by tak właśnie się stało.

 

 

Tagi: woda, nauka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001