TYP: a1

Niespodzianka obok wraku Titanica

środa, 9 listopada 2022
Z mediów/CNN

26 lat temu podczas badań wraku Titanica sonar wykrył pewien tajemniczy sygnał. W tym roku wyruszyła ekspedycja, która miała go zbadać. Jednak nurkowie nie znaleźli tego, czego się spodziewali.


Wyprawę na badania okolic wraku Titanica poprowadził nurek z wieloletnim doświadczeniem, Paul-Henri Nargeolet. Ekipa spodziewała się znaleźć szczątki kolejnego statku, jednak okazało się, że na badaczy czeka niespodzianka – na głębokości 2900 metrów,odkryto skalistą rafę powstałą z formacji wulkanicznej, która na dodatek  jest domem dla całkiem zróżnicowanego ekosystemu zamieszkałego przez wiele ciekawych stworzeń. I wszystko wskazuje na to, że z biologicznego punktu widzenia to znalezisko jest znacznie ciekawsze niż byłyby jakiekolwiek szczątki jednostki pływającej, bo jak twierdzą biolodzy, zwierzęta zamieszkujące rafę znacznie różnią się od tych, które zamieszkują głębiny. 


Odkryta przez naukowców rafa znajduje się na tak zwanej równinie abisalnej – to dość spora (według szacunków zajmuje ona ok część dna oceanicznego) przestrzeń, rozciągająca się pomiędzy krańcem stoku kontynentalnego (na głębokości 3000–4000 m) a najgłębszą strefą oceanów do 6000 m. Równina abisalna to jeden z największych ekosystemów na Ziemi – co ciekawe, początkowo uważano, że równiny abisalne są bardzo rzadko zasiedlone przez organizmy. Mówiono wręcz o „abisalnych pustyniach”, a pogląd ten ugruntowały badania w ramach ekspedycji statku badawczego „Challenger” (1872–1876). Dziś już wiadomo, że abisal to miejsce pełne życia – poza rybami czy koralowcami żyje tam do ok. 2000 gatunków bakterii, 50 gatunków pierwotniaków i 500 gatunków bezkręgowców. Wciąż też nie zbadano tutejszej fauny. 


Naukowcy mają w planach dalsze badania w regionie nowo odkrytego ekosystemu i twierdzą, że  odkrycie siedliska może pomóc wyjaśnić wiele zagadek dotyczących życia morskich gatunków. 

Tagi: Titanic, równina abisalna, ocean
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 May

Odbył się chrzest s/y "Roztocze".
czwartek, 29 maja 1969
Urodził się Roman Paszke, kapitan jachtowy, członek kilku klubów na wybrzeżu oraz Royal Yachting Ocean Racing Club w Londynie, uczestnik pamiętnych ragat Admiral's Cup (1979 r., w których 15 żeglarzy straciło życie), czterokrotny Mistrz Polski w klasach m
wtorek, 29 maja 1951
Urodził się Leonid Teliga, kapitan "Opty" w samotnym rejsie dookoła świata.
wtorek, 29 maja 1917