TYP: a1

National Geographic - pociąg do wiedzy

poniedziałek, 29 sierpnia 2016
Artykuł sponsorowany
Czy wiesz, które zwierzęta żyją najdłużej, a które najkrócej? Nietoperze to nasi przyjaciele? Na Alasce odkryto nowy gatunek wieloryba? Odpowiedzi udzieli oczywiście National Geographic.Zwierzęca wiedza

Są takie zwierzęta, jak gąbki, których długość życia liczona jest w tysiącach lat. Jedna z gąbek głębinowych, według szacunków, przeżyła ich aż jedenaście tysięcy! Krócej – choć też bardzo długo – żyją cypriny islandzkie (gatunek małży). Średnia długość ich życia to 225 lat, chociaż rekordzista zmarł w wieku aż 507 lat. Długowieczne są również ryby głębinowe (np. gardłosz atlantycki), żyjące około 175 lat, z kolei wale grenlandzkie (ssaki) dożywają ich ponad dwustu. Najkrócej zaś żyją jętki (gatunek owadów) – maksymalnie pięć minut.

Nielubiane nietoperze, które w powszechnej świadomości są drapieżne i niebezpieczne, to stworzenia łagodne, pomagające ludziom. W jaki sposób? Przede wszystkim w ten, że odżywiają się ćmami, które żerują na kukurydzy. Tak ochraniają światowy przemysł spożywczy. Udowodniono, że na terenach, gdzie nietoperze nie rezydują, zniszczeniu ulega 50% więcej ziaren.

W 2014 roku na jednej z alaskańskich plaż wylądowało ciało martwego wieloryba, mierzące ponad siedem metrów długości. Początkowo uznano, że to dziobogłowiec północny, jednak później stwierdzono, iż ciało to jest zbyt ciemne, a płetwa grzbietowa inna niż u wspomnianego ssaka. Najnowsze badania twierdzą, iż jest to zupełnie nowy gatunek, a takie odkrycia zdarzają się niezmiernie rzadko.

Pociąg do świata

Magazyn powstałego w 1888 roku Towarzystwa National Geographic oczywiście nie jest poświęcony wyłącznie zwierzętom. Misją organizacji jest przede wszystkim szerzenie i upowszechnianie wiedzy geograficznej, ale to właśnie różnorodność czasopisma przyciąga do niego ponad czterdzieści milionów czytelników na całym świecie. Zwierzęta, ludzie, nauka, odkrycia, historia czy kosmos – to zaledwie kilka z tematów, które poruszane są przez autorów pisma z charakterystyczną, żółtą obwódką na okładce.

Popularność przynoszą również unikalne zdjęcia, na których najwybitniejsi fotoreporterzy dokumentują otaczający nas świat. Bo National Geographic to lektura szczególnie dla tych, którzy światem interesują się przede wszystkim.

Dla nich też skierowana jest prenumerata National Geographic RUCH. Cena niższa od oferowanej w kioskach, pewność, że w kolekcji nie zabraknie żadnego z numerów oraz dostęp do konkursów i promocji skierowanych wyłącznie do prenumeratorów – to natomiast jej zalety.
Tagi: National Geographic, zwierzęta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953