TYP: a1

Najcięższa ryba świata

wtorek, 18 października 2022
Z mediów

Mamy rekord! W pobliżu wyspy Faial (Azory), na Oceanie Atlantyckim odkryto olbrzymiego samogłowa. Choć do odkrycia dozło już jakiś czas temu, 18 października pracownicy Atlantic Naturalist Association opublikowali zadziwiające dane na temat znaleziska - okaz ważył 2744 kg, co czyni go najcięższą rybą świata.

 

Gigantyczna ryba mierzyła 3,59 m długości i należała do rodzaju Mola alexandrini. Badał ją zespół z Atlantic Naturalist Association pod kierownictwem José Nuno Gomesa-Pereiry, a wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Journal of Fish Biology. Okazało się, że waga ryby jest o 350 kg większa niż dotychczasowy rybi rekordzista - ważący 2300 kg inny samogłów odnaleziony ponad 26 lat temu w pobliżu japońskiej Kamogawy.

 

Naukowcy z Atlantic Naturalist Association analizowali próbki łusek samogłowa, fragmenty tkanki mięśniowej i przyglądali się jego wnętrznościom. Niestety nie udało się ustalić, jak zginął gigant, są jednak pewne hipotezy. Gdy wyłowiono rybę, jej łuski zabarwione były na czerwono. Być może zabarwienie to pochodzi od farby statku, który potrącił samogłowa – na ten rodzaj zgonu wskazują także dziury w pobliżu głowy ryby. Być może jednak do zderzenia ze statkiem doszło już po zgonie stworzenia.

 

 

 

 

Tagi: samogłów
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 July

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971