TYP: a1

Łódź z czasów Mieszka I

niedziela, 20 listopada 2016
Z mediów/MF

W województwie wielkopolskim dokonano ciekawego odkrycia archeologicznego. Z dna Jeziora Lednickiego wydobyto łódź pochodzącą z X wieku.

łódź z czasów Mieszka I

Fot. MHP/Wojciech Paduch

Łódź spoczywała ok. 75 metrów od brzegu, na głębokości 9,5 m. Co ciekawe, znaleziona łódka zachowała się w całości – obłożona mułem, opadami dennymi i resztkami średniowiecznego mostu.

Dłubanka ma około 10 m długości, wykonana została z jednego pnia drewna lipowego. Tego typu łodzie były używane powszechnie już od VI wieku, ale zachowało się ich do naszych czasów bardzo mało. Ponieważ Lednica była ważnym ośrodkiem w ówczesnym państwie polskim, łódź prawdopodobnie została wykonana przez rzemieślnika związanego z dworem Mieszka I.

Łódź została zlokalizowana w czasie wcześniejszych badań, już w latach 90. Ubiegłego wieku. W wyniku współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Historii Polski z Warszawy została podjęta decyzja o jej wydobyciu i konserwacji.

Grupą nurków wydobywających obiekt kierował archeolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dr Krzysztof Radka. Obiekt został przewieziony do Torunia. Po wykonaniu niezbędnych prac konserwatorskich łódź będzie eksponatem wystawy stałej w Muzeum Historii Polski w Warszawie jako depozyt przekazany przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

 

Tagi: łódź, zabytek, archeologia, wykopalisko
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 April

Wodowanie "Shamrock IV" - jachtu przygotowanego do walki o Puchar Ameryki; ostatni z serii jachtów o tej nazwie wystawianych przez około 30 lat do walki o Puchar przez sir Thomasa Liptona.
poniedziałek, 14 kwietnia 1930
W Kaliszu urodził się Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik, badacz Kamerunu, organizator dwóch wypraw do Afryki Zachodniej. Opublikował m.in. "Żeglugę wzdłuż Zachodniej Afryki na lugrze Łucja Małgorzata".
niedziela, 14 kwietnia 1861