TYP: a1

Kruzensztern odwiedzi Gdynię

piątek, 8 września 2017
Redakcja/MF

W niedzielę, 10 września do Gdyni przypłynie Kruzensztern, jeden z największych żaglowców szkolnych świata. Czteromasztowiec zacumuje przy Nabrzeżu Francuskim.

Ze swojego portu macierzystego Kaliningradu Kruzensztern wyruszył w podróż 24 kwietnia. Na jego trasie znalazły się między innymi: Świnoujście, Hamburg, Halmstad, Kłajpeda, Rostock, Ryga, Tallin. 2 września Kruzensztern wypłynął z Le Havre, w niedzielę 10 września około godz. 10.00 zacumuje w Gdyni. Pierwotnie żaglowiec miał stąd udać się do w podróż do Kaliningradu z postojem w Mariehamn, ale władze Wysp Alandzkich nie wyraziły zgody na wpłynięcie do portu.

Bark został zbudowany w 1926 roku i nazwany Padua. Na początku, jako statek towarowy, przewoził saletrę z Chile. W styczniu 1946 roku został przekazany ZSRR w ramach odszkodowania po II wojnie światowej i pod radziecką banderą otrzymał imię rosyjskiego żeglarza Iwana Kruzenszterna. Bark ma na swoim ponad 90-letnim koncie 1 300 000 przepłyniętych mil morskich.

 

Tagi: Kruzensztern, żeglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 lutego

Król Zygmunt August wydaje dekret w sprawie utworzenia w Pucku bazy królewskiej floty kaperskiej i tym samym uczynił to miasto pierwszym polskim portem wojennym.
wtorek, 25 lutego 1567