TYP: a1

Jacht Saddama Husajna zmieniony w hotel

środa, 30 maja 2018
Monika Frenkiel

Jachty dyktatorów mają wzięcie. Niedawno Rosja odkupiła parowiec Stalina, przeznaczając go na cele turystyczne. Teraz rząd Iraku postanowił przeznaczyc na hotel jacht należący do Saddama Husajna.

„Besrah Breeze” urządzony został z rozmachem. Na pokładzie 82-metrowej jednostki znajduje się apartament prezydencki, prywatne kwatery, jadalnie i sypialnie, 17 mniejszych pokoi gościnnych i 18 kabin dla załogi.

 

Jacht został wybudowany w 1981 roku w duńskiej stoczni – akurat w czasie, kiedy Irak toczył wojnę z Iranem. Do władz irackich trafił dopiero po 30 latach, w czasie których tułał się po różnych portach. Rząd Iraku najpierw wystawił jednostkę na sprzedaż (za, bagatela, 30 mln dolarów), ale nie znalazł się żaden chętny. Przez ostatnie dwa lata „Besrah Breeze” służył uniwersytetowi w Basrze a teraz na dobre zacumuje w tamtejszym porcie i będzie służył jako obiekt hotelowo-rekreacyjny. Np. jako miejsce wypoczynku pilotów.

 

Co ciekawe dyktator, dla którego zbudowano jacht, nigdy nie postawił stopy na pokładzie.

 

 

Tagi: jacht, Saddam Husajn, hotel
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 September

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911