TYP: a1

Jacht Saddama Husajna zmieniony w hotel

środa, 30 maja 2018
Monika Frenkiel

Jachty dyktatorów mają wzięcie. Niedawno Rosja odkupiła parowiec Stalina, przeznaczając go na cele turystyczne. Teraz rząd Iraku postanowił przeznaczyc na hotel jacht należący do Saddama Husajna.

„Besrah Breeze” urządzony został z rozmachem. Na pokładzie 82-metrowej jednostki znajduje się apartament prezydencki, prywatne kwatery, jadalnie i sypialnie, 17 mniejszych pokoi gościnnych i 18 kabin dla załogi.

 

Jacht został wybudowany w 1981 roku w duńskiej stoczni – akurat w czasie, kiedy Irak toczył wojnę z Iranem. Do władz irackich trafił dopiero po 30 latach, w czasie których tułał się po różnych portach. Rząd Iraku najpierw wystawił jednostkę na sprzedaż (za, bagatela, 30 mln dolarów), ale nie znalazł się żaden chętny. Przez ostatnie dwa lata „Besrah Breeze” służył uniwersytetowi w Basrze a teraz na dobre zacumuje w tamtejszym porcie i będzie służył jako obiekt hotelowo-rekreacyjny. Np. jako miejsce wypoczynku pilotów.

 

Co ciekawe dyktator, dla którego zbudowano jacht, nigdy nie postawił stopy na pokładzie.

 

 

Tagi: jacht, Saddam Husajn, hotel
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786