TYP: a1

Guleta - sposób na leniwy rejs

piątek, 29 października 2010
Weronika Morys
John Yavuz CanGulety to tradycyjne drewniane dwumasztowe statki żaglowe. Są typowe dla południowo-zachodniego wybrzeża Turcji, choć podobne jachty można spotkać na całym wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Niegdyś jednostki te służyły głównie rybakom, dzisiaj gulety posiadają większe rozmiary i zwiększoną ilość kabin, aby umożliwić niebieskie rejsy czarterowe dla turystów.

Żeglowanie na gulecie różni się od tradycyjnego żeglowania wyczarterowanym jachtem tym, że pierwsza z wymienionych jednostek posiada stałą załogę (kapitana, marynarzy i kucharza), a turyści są na pokładzie tylko gośćmi. Dzięki temu goście gulety mogą pozwolić sobie na pełen relaks i odpoczynek i zapomnieć o wszelkich obowiązkach.

Współczesne gulety są nadal budowane ręcznie w tradycyjny sposób, ale posiadają nowoczesne wnętrze, które zapewnia wygodę podczas rejsu. Pierwotnie gulety miały między 10 a 15 metrów długości. Później pojawił się popyt na coraz większe jednostki i takie też zaczęto budować. Wśród około 2000 jachtów typu guleta, 500-600 jest przeznaczonych do świadczenia usług czarterowych o bardzo wysokim standardzie. Większość współczesnych gulet ma od 20 do 30 m długości i posiada od 5 do 8 kabin. Można jednak znaleźć jednostki 2- lub 16-kabinowe, od niskokosztowych po luksusowe.

Guleta Guleta

Luksusowe jednostki, oprócz standardowego wyposażenia posiadają w przestronnych kojach jacuzzi i telewizory plazmowe z DVD. Na pokładzie jest mnóstwo miejsca na zażywanie kąpieli słonecznych. Znajduje się tu też zadaszona część restauracyjna i wypoczynkowa. Na większości jachtów przestronny salon znajduje się także wewnątrz jednostki. Jest on wyposażony w bar i część restauracyjną, jednak turyści korzystają zwykle z jadalni na pokładzie. W większości salonów znajduje się TV, DVD i klimatyzacja.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Gulet rejsy wakacyjne cechują się większym wskaźnikiem zadowolenia klientów niż jakiekolwiek inne oferty wyjazdowe. W czasie rejsu guletą nie trzeba się martwić o obiad czy rezerwację miejsca w nocnym klubie, spieszyć na kolejny samolot, który zawiezie nas do następnego miejsca pobytu, ani wciąż pakować i rozpakowywać na nowo. Można leżeć na brzuchu i w spokoju cieszyć się widokiem błękitnych fal.

Ceny czarterów wahają się od 280 do 5000 euro za tygodniowy rejs jednej osoby. Najczęściej ceny zawierają się w przedziale od 500 a 1200 euro.

Guleta Lindsay Joye, www.flickr.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 August

Na Atlantyku "Orange II" bije rekord żeglugi dobowej - 706,2 Mm (średnia 29 węzłów)
poniedziałek, 23 sierpnia 2004
Zmarła Halina Stefanowska, dziennikarka, autorka tekstów piosenek żeglarskich, popularyzatorka kultury morskiej
niedziela, 23 sierpnia 1987
Wyruszył w rejs na Kubę s/y "Odkrywca" z załogą pod dowództem Kapitana Wiesława Kłosowskiego (cumował w Hawanie 14 grudnia tego roku)
czwartek, 23 sierpnia 1973
W Hamburgu zwodowano żaglowiec szkolny "Gorch Fock", następcę "Gorch Flock I" (który w ramach odszkodowań wojennych został przejęty przez Rosjan i nadal pływa pod nazwą "Towariszcz"
piątek, 23 sierpnia 1957
W Warszawie urodził się Jerzy Kuliński, żeglarz, a przede wszystkim autor znakomitych locji przeznaczonych dla żeglarzy
piątek, 23 sierpnia 1935