TYP: a1

Gigantyczny kontenerowiec zawitał do Gdańska

piątek, 3 czerwca 2016
Redakcja/MF
Gdyby go postawić w pionie, byłby wyższy od Wieży Eiffla! Wczoraj do nabrzeża terminalu kontenerowego DCT Gdańsk przypłynął największy na świecie kontenerowiec - MSC Maya. To pierwsza wizyta Mayi w Gdańsku.


Fot. DCT.Gdańsk.SA

Kontenerowiec ma pojemność 19, 224 TEU (kontenerów 20-stopowych). Żeby bardziej zobrazować jego wielkość - Maya może jednorazowo przewieźć 57,7 miliona ubrań, 1,15 miliona pralek, czy 2,4 miliona kuchenek mikrofalowych. Pod pokładem zmieściłyby się cztery boiska piłkarskie.

Gigant przypłynął do Gdańska w ramach cotygodniowego połączenia oceanicznego aliansu 2M (Maersk Line, MSC). Dotąd to połączenie z Dalekim Wschodem realizowane było wyłącznie statkami Maersk Line.

DANE TECHNICZNE:

Pojemność: 19, 224 TEU (kontenerów 20-stopowych)
Długość: 395,4 m
Szerokość: 59 m

MSC Maya została wybudowana w 2015 roku przez Deawoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) w Okpo w Południowej Korei i pływa pod panamską banderą.

Maya to bliźniaczy odpowiednik MSC Oscar, który wybudowany został rok wcześniej.

Zgodnie z rodzinną tradycją MSC, kontenerowiec został nazwany imieniem córki Prezesa Grupy MSC, Diego Aponte.

Tagi: kontenerowiec, Gdańsk, nabrzeże
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 February

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912