TYP: a1

Delfiny zawitały do Polski

piątek, 21 sierpnia 2015
z mediów
Do Zatoki Gdańskiej zawitały niedawno delfiny butlonose. Pojawiły się już pierwsze nagrania i fotografie przedstawiające te sympatyczne zwierzęta. To pierwszy tego typu udokumentowany przypadek od ponad stu lat!Pierwsze doniesienia o delfinach pływających w wodach Bałtyku - okolicach Helu - pojawiły się już na początku tego miesiąca. Pracownicy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, którzy otrzymali tę informację, podeszli do niej z rezerwą. Bałtyk nie jest w końcu naturalnym środowiskiem dla tych niezwykłych zwierząt. Wiadomo było jednak, że jeśli doniesienia są prawdziwe, wkrótce pojawią się dowody na ich potwierdzenie. Rzeczywiście - w kolejnych tygodniach zaczęto informować o parze delfinów butlonosych, dostrzeżonych w okolicy Kaliningradu i Kłajpedy. Tym razem udało się sfotografować morskie ssaki, a nawet je sfilmować.

Delfiny butlonose to najbardziej rozpowszechniony gatunek z tej rodziny zwierząt - ich stada mogą dochodzić nawet do setek osobników. Ssaki te są jednak objęte ochroną. W rejonie Zatoki Gdańskiej pojawiły się po raz pierwszy od XIX wieku.
Tagi: delfiny, Bałtyk, Zatoka Gdańska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 August

Na Atlantyku "Orange II" bije rekord żeglugi dobowej - 706,2 Mm (średnia 29 węzłów)
poniedziałek, 23 sierpnia 2004
Zmarła Halina Stefanowska, dziennikarka, autorka tekstów piosenek żeglarskich, popularyzatorka kultury morskiej
niedziela, 23 sierpnia 1987
Wyruszył w rejs na Kubę s/y "Odkrywca" z załogą pod dowództem Kapitana Wiesława Kłosowskiego (cumował w Hawanie 14 grudnia tego roku)
czwartek, 23 sierpnia 1973
W Hamburgu zwodowano żaglowiec szkolny "Gorch Fock", następcę "Gorch Flock I" (który w ramach odszkodowań wojennych został przejęty przez Rosjan i nadal pływa pod nazwą "Towariszcz"
piątek, 23 sierpnia 1957
W Warszawie urodził się Jerzy Kuliński, żeglarz, a przede wszystkim autor znakomitych locji przeznaczonych dla żeglarzy
piątek, 23 sierpnia 1935