TYP: a1

Co się stanie z wodą z lodowców?

poniedziałek, 10 lutego 2025
Hanka Ciężadło

Uczeni z kilku krajów zrzeszeni w projekcie LIQUIDICE zamierzają sprawdzić, jak topnienie lodowców i wiecznej zmarzliny wpłynie na zasoby wody na Ziemi. W ramach realizowanych zadań zbadane zostaną lodowce Grenlandii, Spitsbergenu i Norwegii, ale też Alp i Himalajów. Projekt wystartował na początku lutego i potrwa do 2029 r., a pierwsze wyniki będą znane już za rok.

Nie tylko Europa

Zmieniający się klimat dotknie nie tylko Europejczyków, a mimo to reszta świata udaje (a przynajmniej dotąd udawała), że nie widzi problemu. Teraz pojawiło się jednak światełko w tunelu: w LIQUIDICE zaangażowani będą naukowcy z 18 instytucji naukowych z Europy oraz… z Indii.

Co prawda badania będą finansowane ze środków programu Horyzont Europa, ale i tak miło, że Hindusi postanowili włączyć się do projektu. Pozwala to żywić nadzieję, że inne azjatyckie państwa pójdą śladem Indii. Co ciekawe, w projekcie pojawi się też polski wątek – będą to specjaliści z Instytutu Geofizyki PAN.

Po co to wszystko?

Jak tłumaczy dr Bartłomiej Luks z Zakładu Badań Polarnych i Morskich w Instytucie Geofizyki PAN, celem projektu jest oszacowanie, w jaki sposób zmiany klimatu wpłyną na zasoby wodne zgromadzone w tzw. kriosferze, czyli w lodowcach, śniegu i wiecznej zmarzlinie.

Naukowcy mają zamiar opracować modele zmian w ujęciu globalnym, regionalnym i lokalnym. Dzięki temu zmiany klimatu nie zostaną oczywiście powstrzymane – ale przynajmniej będzie wiadomo, czego mamy się spodziewać, a ta wiedza może posłużyć do poczynienia stosownych przygotowań. I nie chodzi tu jedynie o tonące wyspy czy perspektywę zalania pół uprawnych, ale też o dostęp do wody pitnej. Przykładowo, lodowce Himalajów zapewniają (bezpośrednio lub pośrednio) wodę dla 1,6 miliarda ludzi żyjących w zlewniach rzek mających źródła wysoko w górach. 

 

Tagi: liquidice, klimat, badania, woda, lodowce, Horyzont Europa
TYP: a3

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 March

Z Kep (w Kambodży) na "Marie Therese" wyruszył w swój pierwszy rejs Bernard Moitessier; rozbił się na rafach w pobliżu wyspy Diego Garcia.
wtorek, 25 marca 1952
Zmarł Tadeusz Adamowicz, żeglarz i instruktor żeglarstwa, autor m.in. podręcznika "Komendy żeglarskie".
wtorek, 25 marca 1980
Urodził się Karol Olgierd Borchardt, kapitan żeglugi wielkiej, znany głównie jako autor książek marynistycznych, m.in. "Znaczy kapitan", "Krążownik spod Samosierry".
sobota, 25 marca 1905