TYP: a1

Co się stanie z wodą z lodowców?

poniedziałek, 10 lutego 2025
Hanka Ciężadło

Uczeni z kilku krajów zrzeszeni w projekcie LIQUIDICE zamierzają sprawdzić, jak topnienie lodowców i wiecznej zmarzliny wpłynie na zasoby wody na Ziemi. W ramach realizowanych zadań zbadane zostaną lodowce Grenlandii, Spitsbergenu i Norwegii, ale też Alp i Himalajów. Projekt wystartował na początku lutego i potrwa do 2029 r., a pierwsze wyniki będą znane już za rok.

Nie tylko Europa

Zmieniający się klimat dotknie nie tylko Europejczyków, a mimo to reszta świata udaje (a przynajmniej dotąd udawała), że nie widzi problemu. Teraz pojawiło się jednak światełko w tunelu: w LIQUIDICE zaangażowani będą naukowcy z 18 instytucji naukowych z Europy oraz… z Indii.

Co prawda badania będą finansowane ze środków programu Horyzont Europa, ale i tak miło, że Hindusi postanowili włączyć się do projektu. Pozwala to żywić nadzieję, że inne azjatyckie państwa pójdą śladem Indii. Co ciekawe, w projekcie pojawi się też polski wątek – będą to specjaliści z Instytutu Geofizyki PAN.

Po co to wszystko?

Jak tłumaczy dr Bartłomiej Luks z Zakładu Badań Polarnych i Morskich w Instytucie Geofizyki PAN, celem projektu jest oszacowanie, w jaki sposób zmiany klimatu wpłyną na zasoby wodne zgromadzone w tzw. kriosferze, czyli w lodowcach, śniegu i wiecznej zmarzlinie.

Naukowcy mają zamiar opracować modele zmian w ujęciu globalnym, regionalnym i lokalnym. Dzięki temu zmiany klimatu nie zostaną oczywiście powstrzymane – ale przynajmniej będzie wiadomo, czego mamy się spodziewać, a ta wiedza może posłużyć do poczynienia stosownych przygotowań. I nie chodzi tu jedynie o tonące wyspy czy perspektywę zalania pół uprawnych, ale też o dostęp do wody pitnej. Przykładowo, lodowce Himalajów zapewniają (bezpośrednio lub pośrednio) wodę dla 1,6 miliarda ludzi żyjących w zlewniach rzek mających źródła wysoko w górach. 

 

Tagi: liquidice, klimat, badania, woda, lodowce, Horyzont Europa
TYP: a3

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971