TYP: a1

Brda – królowa spływów kajakowych

środa, 15 czerwca 2016
Artykuł sponsorowany
Jeżeli planujesz aktywnie spędzić wakacje na kajakach, szczerze polecamy wybrać spływy kajakowe Brdą. Ta znakomita rzeka każdego roku przyciąga fanów kajakarstwa z Polski i zza granicy. W artykule dowiecie się, jakie wyjątkowe warunki oferuje królowa pomorskich rzek.Rzeka Brda płynie przez dwa województwa Pomorskie i Kujawsko-Pomorskie, a jej ujście znajduje się w Bydgoszczy. Tam łączy się z Kanałem Bydgoskim i trafia do Wisły. Nazwa Brda wywodzi się ze staropolskiego debrza i oznacza wypłukany wodą wąwóz. Nazwa rzeki oddaje jej prawdziwy charakter – wije się pradoliną między morenowymi wniesieniami, typowymi dla krajobrazu Borów Tucholskich. Rzeka jest długa i charakteryzuje się utwardzonym dnem. Liczy 238 km, z czego aż 210 km nadaje się do spływów. Do Brdy trafiają aż 43 dopływy.

Dlaczego Brda jest idealna do spływów kajakowych? Decyduje o tym atrakcyjna długość spływu, bardzo dobre oznakowanie oraz niskie wahania przepływów, co wpływa na komfort wycieczek kajakiem, zwłaszcza dla osób początkujących. Mała ilość przepływów bierze się z dużej ilości jezior, przez które przepływa rzeka, niskich opadów atmosferycznych w regionie, dużego zalesienia i chłonności gleby. Spływy kajakowe Brdą ciągną się w urzekającym, niemal pierwotnym krajobrazie, wśród lasów, przez rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie. Turyści uważają, że spływ Brdą to jeden z najpiękniejszych nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Trasa jest urozmaicona i kręta, nie brakuje naturalnych przeszkód, które czynią spływ barwniejszym, podobnie jak liczne jeziora i duża liczba alternatywnych szlaków.

Jeżeli jesteś początkującym wodniakiem, proponujemy skorzystać z fachowej pomocy osób, które zajmują się organizacją spływów kajakowych Brdą. Dlaczego warto? Przede wszystkim będzie to porządna nauka i lekcja kajakarstwa, np. jak pokonywać przeszkody. Poza tym na wczesnym etapie nie posiadasz zapewne własnego sprzętu, a organizatorzy spływów zapewniają uczestnikom bardzo wysokiej jakości sprzęt, odpowiedni do trasy (z uwzględnieniem warunków takich jak płycizny czy kamienie). Ponadto obecność opiekuna to gwarancja bezpieczeństwa – osoba doświadczona będzie wiedziała, jak się zachować np. w przypadku zmiany pogody. Jeśli planujemy spływ kilkudniowy to nie musimy martwić się transport i nocleg, bo takie sprawy leżą po stronie organizatorów. Co więcej, w czasie szlaku zwracają oni uwagę na interesujące zjawiska. Wprawieni kajakarze chętnie dzielą się wiedzą i swoim doświadczeniem z początkującymi, co jest gwarancją świetnej przygody.
Tagi: Brda, kajak, spływ
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872