Barka na kampera

czwartek, 7 grudnia 2017
Monika Frenkiel

Zwykłe pływanie barką niektórym przestało już wystarczać. Producenci wodnych jednostek pomyśleli o tych, którzy lubią podróżować kamperami i umożliwili im to nie tylko na lądzie, ale i wodzie. 

[t][/t] [s]Fot. http://mueritzboot.de[/s]


Water-campery to rodzaj łodzi, na której pokładzie można zaparkować kampera albo przyczepę campingową. Jednostki bardziej niż barki przypominają promy i stanowią ciekawa alternatywę dla tych, którzy lubia spędzać czas na wodzie a jednocześnie podróżują własnym pojazdem campingowym. 


Kamper do zaparkowania na łodzi może mieć maksymalnie 8 metrów długości i wagę do 4,5 tony. Przy przyczepach natomiast do długości nie wlicza się dyszla, a maksymalny ciężar może wynieść 2,8 t. Pojazd zostaje stabilnie przymocowany do podłogi łodzi (instalacja trwa ok. godziny) i podłączany do pokładowego źródła zasilania (12V). Pod pokładem łodzi zainstalowane są zbiorniki na gaz i ścieki, przy czym szara woda z kampera przelatuje do pojemnika pokładowego. Także toaleta kasetowa może w każdej chwili zostać opróżniona do zbiornika na ścieki. Łodzie wyposażone są w GPS, echosondę, kamerę z ekranem, nawigację i radio CD oraz silniki zaburtowe o mocy 30 KM lub 60 KM. 


Wodne kampery stały się bardzo popularne u naszych zachodnich sąsiadów, na jeziorach Pojezierza Meklemburskiego. W okolicy jeziora Muritz możemy znaleźć kilka wypożyczalni tego typu jednostek. Co ciekawe, można wynająć samą łódź albo łódź z już umieszczoną na niej przyczepą campingową. Pływanie wodnym amperem nie wymaga żadnych licencji. 

 

Tagi: kamper, barka, turystyka
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877