TYP: a1

Bałtycka piękność zostanie Polką

poniedziałek, 17 czerwca 2019
Z mediów/Żaglowce.info

Co prawda nie chodzi o nówkę nieśmiganą, ale piękny żaglowiec wybudowany w 1926 roku. Brygantyna Baltic Beauty zmienia banderę ze szwedzkiej na polską, a jej portem macierzystym zostanie Gdańsk.  

Jednostka została zbudowana w 1926 roku w Holandii jako statek do przewozu żywych węgorzy Hans 11. W roku 1936 została sprzedana do Szwecji i przemianowana na Sven Wilhelm. Lata pracy i połowów nadwątliły jej budowę oraz piękno. W 1979 roku kapitan Victor Gottlow znalazł wrak “piękności”, kupił go i przekształcił w żaglowiec. Początkowo nosiła nazwę Dominique Fredion na cześć żony Gottlowa, jednak kiedy dostała pozwolenie na organizację rejsów czarterowych przemianowano ją na Baltic Beauty. Od 20 lat jednostka pływa jako łódka czarterowa po Bałtyku i bierze udział w rozmaitych imprezach żeglarskich i zlotach, a w 2004 roku została przerobiona na brygantynę. 
Kiedy kapitan Gottlow przeszedł na emeryturę, oddał statek w polskie ręce – od 2018 roku operatorem żaglowca jest gdański Dom Armatorski POLsail. Firma eksploatuje już inny żaglowiec, "Baltic Star".


Formalności związane ze zmianą bandery na polska dobiegają końca i na początku lipca „Baltic Beauty” na zlocie Baltic Sail Gdańsk.
 
W rejs na Baltic Beauty może wybrać się maksymalnie 50 osób, a dzięki zainstalowaniu rolerów, z obsługą żagli (łącznie z rejowymi) mogą sobie poradzić nawet 2-osobowa grupa. Ciekawostką jest zainstalowana pod pokładem sauna.

Tagi: Baltic Beauty, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932