TYP: a1

Amerykański sposób na wysychające zbiorniki

środa, 12 sierpnia 2015
z mediów | JM
96 milionów plastikowych kul wsypali do zbiorników wodnych robotnicy miejscy z Los Angeles. Mają one zapobiec odparowywaniu wody i pomóc w zachowaniu jej jakości.
"Shade balls", czyli czarne, plastikowe kule wielkości pięści, są wynalazkiem amerykańskiego biologa, Briana White'a. Początkowo były używane do ochrony przemysłowych zbiorników z wodą i innymi płynami przed zanieczyszczeniem. W 2008 roku Departament Wody i Energii z Los Angeles zamówił 96 milionów kul w celu ratowania ilości i jakości wody pitnej w miejskich zbiornikach.

Dzięki pokryciu powierzchni zbiorników plastikowymi kulami, są one chronione przed niechcianą fauną i florą. Zmniejszony dopływ światła zapobiega również tworzeniu się w bogatej w bromki wodzie niebezpiecznego dla ludzi bromianu. Dodatkowo, Czarne kule zatrzymują promienie UV, zmniejszając odparowywanie wody ze zbiorników. Jak szacują przedstawiciele miasta, użycie kul pozwoli zachować rocznie dodatkowy miliard litrów wody. Amerykański sposób wydaje się więc idealnym sposobem na ochronę zbiorników. Jest tylko jeden problem. Cała operacja kosztuje bowiem miasto - bagatela - 34.5 miliona dolarów.
Tagi: shade balls, kule, plastik, uv, bromian, Los Angeles, USA
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 December

Zginął z rąk amazońskich piratów sir Peter Blake, niezwykły żeglarz, podróżnik i ekolog. Był jednym żeglarzem, który brał udział w pierwszych pięciu edycjach regat Whitbread (w latach 1989-1990 na jachcie "Steinlager" zwyciężył we wszystkich sześciu etapa
czwartek, 6 grudnia 2001
Krzysztof Kolumb podczas swej pierwszej ekspedycji odkrył Haiti; dwa tygodnie później "Santa Maria" weszła na mieliznę i statek uznano za stracony.
piątek, 6 grudnia 1492