TYP: a1

Zjawa IV znowu zacznie służyć młodzieży

środa, 10 marca 2021
Z mediów/Portal Morski

Jest szansa, że harcerski jacht Zjawa IV znowu będzie służył wychowaniu morskiemu młodzieży. Żeby uratować jacht, który w 2017 roku wpłynął na mieliznę, Związek Harcerstwa Polskiego i Dom Armatorski Polsail Sp. Z o. o. utworzyły spółkę celową. Ma ona przeprowadzić remont jachtu i zajmować się jego technicznym zarządzaniem.

Porozumienie w celu powołania spółki Zjawa IV zostało podpisane dziś na pokładzie flagowego żaglowca ZHP Zawisza Czarny przez zastępcę naczelniczki ZHP hm. Karola Gzyla oraz skarbniczkę ZHP Grażynę Sztabnik i Justynę Szawelską prezeskę zarządu Polsail.

Zjawa IV to jacht żaglowy, przebudowany ze statku ratowniczego Szkwał. Banderę harcerską podniesiono na Zjawie w 1983 roku. Szkwał natomiast został wybudowany w 1947 roku w Szwecji, z przeznaczeniem na statek ratowniczy. W 2017 roku zjawa IV wylądowała na mieliźnie. Po sprowadzeniu jachtu do Polski Związek Harcerstwa Polskiego rozpoczął procedurę własnościową, zakończona w 2019 roku, co dało możliwość ewentualnego wyremontowania jachtu. Opracowanie koncepcji prac trwało prawie dwa lata. Prace remontowe maja się rozpocząć jeszcze w tym półroczu.

Tagi: Zjawa IV, ZHP, Polsail
TYP: a3
0 0
Komentarze