TYP: a1

Jak bardzo lubicie koty?

czwartek, 4 marca 2021
Anna Ciężadło

Ludzie dzielą się na zapalonych kociarzy oraz tych, którzy im współczują, nie rozumiejąc, jak to możliwe, że zwykły futrzak potrafi tak skutecznie zarządzać swoim człowiekiem.

Koty na pokładzie to jednak zupełnie inna liga – ich rolą jest nie tylko ignorowanie poleceń załogi, ale też ochrona ładunku oraz samej jednostki przed szkodnikami. Sprawia to, że futrzaki cieszą się szacunkiem ludzi morza. Dlatego właśnie pewien tajski marynarz podjął spore ryzyko, by uratować cztery koty z tonącego statku.

 

Okoliczności

W ubiegły wtorek na Morzu Andamańskim doszło do groźnego incydentu – niewielki kuter Phamonsin Nava 10 zapalił się i zaczął tonąć. Nie wiadomo dokładnie, co było przyczyną pożaru. Rzecz działa się około 13 km od rajskiej wyspy Koh Adang. Jak informuje lokalna gazeta The Nation, na pokładzie znajdowało się osiem osób. Na szczęście nikomu nic się nie stało – wszyscy członkowie załogi wskoczyli do wody i zostali uratowani przez przepływający nieopodal statek rybacki. Niestety w ferworze wydarzeń zapomniano o czworonożnych załogantach.

Niespodziewany ratunek

Po bezpiecznym przetransportowaniu rozbitków na ląd podjęto decyzję o wysłaniu na miejsce wypadku jednostki tajskiej marynarki wojennej. Chodziło o sprawdzenie, czy z uszkodzonego kutra nie wydostaje się olej, który mógłby stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Po przybyciu na miejsce marynarze tajlandzkiej marynarki wojennej zauważyli, że na tonącym kutrze znajdują się mocno przestraszone koty. Jak powiedział Wichit Pukdeelo, podoficer z dywizji obrony powietrznej i przybrzeżnej marynarki wojennej: „użyłem aparatu do powiększenia widoku łodzi i zobaczyłem, jak jeden lub dwa koty wystawiają głowy”.

Koci bohater

Marynarz postanowił ocalić zwierzaki. Założył kamizelkę ratunkową i podpłynął wpław do tonącego kutra, a następnie na własnych plecach przetransportował koty na jednostkę marynarki wojennej. Uratował w ten sposób cztery kocie życia. Obecnie zwierzęta przebywają w jednostce na wyspie Koh Lipe pod troskliwą opieką ratowników.

Akcja tajskich marynarzy spotkała się z entuzjastycznym odzewem w mediach społecznościowych. Faktem jest, że podpływanie do tonącego statku jest dość niebezpieczne. To, czy warto było ryzykować życiem dla czterech kotów, pozostaje kwestią otwartą – ale skoro marynarz się na to zdecydował, to widocznie uznał, że warto.

 

Tagi: koty, wypadek, Tajlandia, ratunek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 November

Podniesiono banderę na ORP Kormoran
wtorek, 28 listopada 2017
W Stralsundzie żaglowiec "Towariszcz" zostaje przemianowany na "Gorch Focka", wracając do pierwotnej nazwy.
piątek, 28 listopada 2003
Bitwa pod Oliwą między flotą szwedzką i polską, zakończona zwycięstwem Polski.
niedziela, 28 listopada 1627