TYP: a1

Zginął polski marynarz. Szwedzka policja bada okoliczności zdarzenia

poniedziałek, 11 września 2017
Z mediów/MF

W piątek, 8 września wieczorem w porcie szwedzkiej marynarki wojennej w Karlskronie, podczas przygotowań do manewrów wojskowych Northern Coasts 2017 – zginął polski marynarz. Szwedzka policja wszczęła postępowanie w sprawie jego śmierci.

[t][/t] [s]Fot. 3fo.wp.mil.pl[/s]

Jak podała w komunikacie szwedzka marynarka wojenna - "Dwaj polscy marynarze wpadli do wody w piątek o godzinie 23.10 w porcie w Karlskronie. Jeden z nich nie żyje".

Marynarze zostali wyłowieni z wody, a następnie na miejscu przeprowadzono akcję ratunkową. Obaj zostali przewiezieni do szpitala. Jednemu z nich nie udało się uratować życia, drugi przebywa pod opieką lekarzy.

Początkowo zdarzenie potraktowano jako wypadek bez podejrzenia zaistnienia przestępstwa. Jednak według śledczych z tragicznym zdarzeniem wiąże się wiele niewiadomych. Szwedzka policja sprawdza, czy do spowodowania śmierci poprzez wypadek w miejscu pracy. Do rozstrzygnięcia jest też pytanie, czy marynarze byli na służbie czy mieli czas wolny. Niejasne jest także, gdzie doszło do wypadku - na polskim okręcie czy na szwedzkim terytorium. Dochodzenie nadzoruje prokuratura w Karlskronie.

Dowódca szwedzkiej marynarki wojennej Jens Nykvist złożył kondolencje Marynarce wojennej RP oraz rodzinie marynarza. Marynarze uczestniczący w manewrach Northern Coasts 2017 w sobotę uczcili pamięć zmarłego Polaka minutą ciszy.


Właściwa faza ćwiczeń wojskowych, w których weźmie udział pięć tysięcy marynarzy m.in. ze Szwecji, Polski, Finlandii, Estonii oraz Danii, rozpoczyna się dzisiaj i potrwa na Morzu Bałtyckim do 21 września.

 

Tagi: wypadek, manewry, marynarka wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 July

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939