TYP: a1

Zawisza Czarny nie skończył jeszcze wakacji

środa, 6 września 2017
Informacja prasowa

Żaglowiec Zawisza Czarny nie może ukończyć wakacji.  Zawisza w wakacje wziął udział w The Tall Ship Races z finałem w Szczecinie, odbył szereg rejsów po Morzu Bałtyckim szkoląc dorosłych i młodzież.

Po serii wakacyjnych rejsów po Bałtyku, w końcu sierpnia wypłynął z harcerzami z chorągwi stołecznej ZHP do Sztokholmu. W drogę powrotną zaokrętowali się pracownicy Uniwersytetu Jana Kazimierza z Kielc, którzy przypłyną w najbliższą sobotę, 9 września do Gdyni. Tegoroczne rejsy odbywają się dzięki wsparciu sponsorskiemu Grupy Energa.

Niestety, nie będzie to koniec wakacji dla żaglowca, bo tego samego dnia rozpocznie się OnkoRejs, czyli rejs dla osób, które przeszły chorobę onkologiczna. Celem tego rejsu jest pokazanie, że z raka można wyjść i wieść po chorobie normalne życie. Między innymi żeglując. Ważnym przesłaniem OnkoRejsu jest propagowanie badań profilaktycznych. Wczesne wykrycie nowotworu radykalnie zwiększa szanse pełnego nieraz wyleczenia.

OnkoRejs popłynie do Karlskrnony. Załoga OnkoRejsu wróci do Gdyni 16 września i dopiero wtedy Zawisza spędzi z swoim macierzystym porcie kilka dni.

Powitanie żaglowca wracającego ze Sztokholmu odbędzie się w sobotę, 9 września 2017 o godzinie 08.00 przy Nabrzeżu Prezydenta w Basenie Prezydenta w Porcie Gdynia. Pożegnanie OnkoRejsu planowane jest godzinę 18.00 również w Basenie Prezydenta.

Po powrocie żaglowca do Gdyni będzie można go podziwiać przez kilka dni na miejscu. Zawisza Czarny będzie brał udział w akcji Pomorze na Morze organizowanej przez Pomorski Związek Żeglarski, polegającej na krótkich rejsach dla młodzieży szkolnej po Zatoce Gdańskiej, w dniach 18 – 23 września. W tym okresie Zawisza Czarny będzie kilka razy dziennie zawijał do Portu w Gdyni. Będzie to okazją  do codziennego oglądania manewrowania żaglowca w porcie.

 

Tawerna Skipperów jest patronem medialnym wszystkich wydarzeń na Zawiszy Czarnym.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895