TYP: a1

Zamiast Polska 100 będzie I love Poland

czwartek, 9 sierpnia 2018
Monika Frenkiel

Pamiętacie niesławny – a raczej bardzo sławny projekt „Polska 100”, którego twarzą był Mateusz Kusznierewicz? Projekt rozwiązano w atmosferze skandalu, spowodowanego wielomilionowymi kosztami oraz wzajemnymi pretensjami finansowymi Polskiej Fundacji Narodowej i Mateusza Kusznierewicza. Jednak topielcy, nawet symboliczni, mają zwyczaj wypływać. Tak też się stało i z ”Polską 100”, przemianowaną na „I love Poland”.

 Projekt „Polska 100” był pomysłem Mateusza Kusznierewicza i trudno wyobrazić sobie, że można go kontynuować bez pomysłodawcy (nawiasem mówiąc, fundacja żeglarza pozwała PFN o zapłatę poniesionych kosztów). A przecież po projekcie została rzecz bardzo wymierna, czyli jacht… Jeszcze w maju wiceprezes PFN Maciej Świrski twierdził, że projekt jest aktualny, tylko zamiast trzyletniego rejsu dookoła świata odbędą się wielkie regaty. Potem jednak pan Maciej pożegnał się ze stanowiskiem.

Projekt, jak się okazuje, reaktywowano, a odpowiedzialny za to ma być minister kultury, Piotr Gliński, mocno związany z Polską Fundacją Narodową (i mocno ją dotujący). Jacht pod nową nazwą „I love Poland”, który obecnie ma znajdować się w drodze do Gdyni, ruszy do Australii, aby wziąć udział w regatach Sydney-Hobart.  Wśród żeglarskich nazwisk zaangażowanych w projekt pojawiają się Dariusz Pękala i Jarosław Kaczorowski.

Szczegóły projektu, szczególnie te finansowe owiane są tajemnicą. Za dwa tygodnie jacht jednak ma zacumować w Gdyni na nabrzeżu obok „Błyskawicy”, a obok zostanie urządzony festyn i oficjalna prezentacja.

Tagi: Polska 100, Mateusz Kusznierewicz, rejs, Polska Fundacja Narodowa, I love Poland
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877