TYP: a1

Zakusy na zamknięcie Zalewu Wiślanego?

czwartek, 9 stycznia 2014
Na stronie Jerzego Kulińskiego kulinski.navsim.pl, czytamy:

W całej Polsce głośno jest ostatnio o sprawie Zatoki Puckiej, SSI newsem z 7 listopada swój udział w tym miał. Tymczasem, gdy sprawa Zatoki jeszcze się nie rozstrzygnęła, już zaczyna się kolejna - na Zalewie Wiślanym.


Kilka lat temu polski rząd zgłosił do Unii Europejskiej potężną listę obszarów zwanych Natura 2000, dziś można się zastanawiać, czy nie była to nadgorliwość. Symptomem mogła być już słynna sprawa Rospudy - zablokowanie na lata budowy trasy międzynarodowej, co kosztowało do tej chwili więcej żyć ludzkich, niż głośna ostatnio tragedia w Kamieniu Pomorskim.

Cała polska część Zalewu Wiślanego ze względu na wysokie walory przyrodnicze została objęta dwoma obszarami Natura 2000: PLH280007 (Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana - obszar siedliskowy) i PLB280010 (Zalew Wiślany - obszar ptasi). Podkreślmy: POLSKA CZĘŚĆ, bo północno-wschodni sąsiad przejmować się tym nie ma najmniejszego zamiaru, bo ani chce, ani nie musi.

Urząd Morski w Gdyni proponuje otwarcie procesu konsultacji. Zaczną się one 16 stycznia w Elblągu. Na początek ma nastąpić wymiana wiedzy, potem wymiana propozycji, dalej konsultacja konkretnych rozwiązań.

I od początku tam trzeba być!

Czytajcie załączony dokument. Kto został pominięty w rozdzielniku, niech domaga się zaproszenia. A więc wszyscy jedziemy do Elbląga! Zajmujcie miejsca po prawej i lewej stronie delegacji SAJ. Pamiętajcie: rygory nałożone dziś, będą obowiązywać także po 5, 10 i 30 latach!

Żyjcie wiecznie!
Don Jorge
-----------------------------

PS. O obszarach Natura 2000 można poczytać tu: http://natura2000.gdos.gov.pl/strona/natura-2000-w-polsce

Źródło: kulinski.navsim.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786