TYP: a1

Żaglowiec “Bounty” walczy z huraganem

poniedziałek, 29 października 2012

HMS Bounty. Fot. Milan Boers
Dzisiaj u wybrzeży Karoliny Południowej amerykańska Straż Wybrzeża ewakuowała załogę żaglowca HMS Bounty, będącego repliką jednostki, na której odbył się słynny bunt. Na statku przestało działać zasilanie i zaczął nabierać wody w odległości ok. 160 Mm od centrum huraganu Sandy, zbliżającego się do wybrzeży USA.


Żaglowiec nadał sygnał wzywania pomocy wczoraj wieczorem, natomiast dzisiaj zapadła decyzja o opuszczeniu statku. 14 osób załogi zostało podjętych z tratw ratunkowych na pokłady helikopterów i są już bezpieczne. Nadal trwają poszukiwania pozostałych załogantów. Początkowe informacje mówiły o 17 osobach na pokładzie HMS Bounty, następne o 16, a zatem poszukiwanych może być dwójka lub trójka.W poniedziałek wieczorem znaleziono ciało jednego z załogantów żaglowca. Trwają poszukiwania jeszcze jednej osoby - kapitana statku, 63-letniego Robina Walbridge'a.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898