TYP: a1

Żaglowiec “Bounty” walczy z huraganem

poniedziałek, 29 października 2012

HMS Bounty. Fot. Milan Boers
Dzisiaj u wybrzeży Karoliny Południowej amerykańska Straż Wybrzeża ewakuowała załogę żaglowca HMS Bounty, będącego repliką jednostki, na której odbył się słynny bunt. Na statku przestało działać zasilanie i zaczął nabierać wody w odległości ok. 160 Mm od centrum huraganu Sandy, zbliżającego się do wybrzeży USA.


Żaglowiec nadał sygnał wzywania pomocy wczoraj wieczorem, natomiast dzisiaj zapadła decyzja o opuszczeniu statku. 14 osób załogi zostało podjętych z tratw ratunkowych na pokłady helikopterów i są już bezpieczne. Nadal trwają poszukiwania pozostałych załogantów. Początkowe informacje mówiły o 17 osobach na pokładzie HMS Bounty, następne o 16, a zatem poszukiwanych może być dwójka lub trójka.W poniedziałek wieczorem znaleziono ciało jednego z załogantów żaglowca. Trwają poszukiwania jeszcze jednej osoby - kapitana statku, 63-letniego Robina Walbridge'a.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 March

Na "Pogorii" rozpoczęła się tygodniowa I Ogólnopolska Konferencja na temat "Problemy Naukowo-Techniczne w Wyczynowym Sporcie Żeglarskim". Inicjatorami i organizatorami tej i następnych, corocznych takich konferencji są prof. Zbigniew Dąbrowski i dr Wojcie
piątek, 26 marca 2004
Zmarł w wieku 76 lat Kazimierz Petrusewicz, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego w latach 1946-1949.
piątek, 26 marca 1982
S/y "Konstanty Maciejewicz" z Kpt. Tomaszem Zydlerem opłynął Horn z Atlantyku na Ocean Spokojny.
poniedziałek, 26 marca 1973
Do Portsmouth dopływa "Flyer" Cornelisa von Rietschotena wygrywając 3 edycję Whitbread Race.
piątek, 26 marca 1982
Z Brisbane do Londynu dopływa sławny kliper "Cutty Sark" w swym ostatnim rejsie pod brytyjską banderą; później stał się muzeum w Portsmouth, aby w 2007 r. ulec częściowemu spaleniu podczas prac renowacyjnych.
wtorek, 26 marca 1895