TYP: a1

Z dwóch okrętów podwodnych zrobią jeden

wtorek, 20 kwietnia 2021
Z mediów/PAP

Od jakiegoś czasu w świecie panuje trend, żeby nie kupować nowych rzeczy, tylko naprawiać stare lub wykorzystywać stare części zużytych przedmiotów do składania kolejnych. Jeśli zastanawialiście się, co oprócz roweru czy komputera tak można złożyć, to Francuzi właśnie ustawili poprzeczkę bardzo wysoko. Bowiem chcą w ten sposób złożyć...okręt podwodny.

Chodzi o okręt podwodny z napędem atomowym typu Perle. 73-metrowy okręt został uszkodzony podczas pożaru w lutym 2020 roku, natomiast jego tylna część nadaje się do wykorzystania. Ktoś kreatywny wpadł na pomysł, że brakującą część dziobową można wziąć z innego okrętu – a tak się dobrze złożyło, że od dwóch lat w stoczni w Cherbourg czeka na utylizację inny okręt, typu Saphir. Inżynierowie uznali, że po złożeniu okręt będzie jak najbardziej sprawny.

Na początku kwietnia tył jednego i dziób drugiego okrętu zostały umieszczone na specjalnych ruchomych platformach w stoczni w Cherbourg, by następnie mogły zostać precyzyjnie połączone. Prace mają zakończyć się w ciągu kilku miesięcy. Rozpoczęcie najważniejszej części prac ma być poprzedzone trójwymiarowym modelowaniem cyfrowym, a zajmuje się tym Naval Group.

Nowy okręt ma zachować nazwę Perle i będzie o ok. 1,4 m dłuższy niż oryginał. Przy rekonstrukcji pracuje 300 osób, a całe zadanie pochłonie 100 tys. godzin prac inżynierskich i 250 tys. godzin prac przemysłowych. Nie podano do publicznej wiadomości, ile będzie kosztować całe przedsięwzięcie

Tagi: Naval Group, okręt podwodny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001