TYP: a1

Wyremontowany Generał Zaruski zaczyna sezon

czwartek, 28 maja 2020
Z mediów/Gdansk.pl

Żaglowiec z Gdańska, „Generał Zaruski” przeszedł remont części podwodnej kadłuba i niedługo ruszy w rejs.

Remont wykonano w stoczni „Szkuner” we Władysławowie – żaglowiec spędził tam półtora miesiąca. Wypiaskowano kadłub, powierzchnię wyrównano za pomocą szlifierek, wyszpachlowano drobne pęknięcia i nierówności, przeprowadzono niewielką modernizację szkutniczą na dziobnicy (wstawiono dwie dębowe deski przykrywające łączenia elementów po obydwu stronach poszycia), na oszlifowaną powierzchnię kadłuba nałożono trzy warstwy farby podkładowej bazującej na specjalnej żywicy akrylowej, która stanowi barierę ochronną i na koniec kadłub pokryły dwie warstwy dwusezonowej farby przeciwporostowej. Jak co rok przed sezonem, ekipa remontowa odnowiła także burty, malując je na biało. Sytuacja spowodowana pandemią wymusiła późniejsze niż zwykle rozpoczęcie sezonu, odwołano rejsy w maju i czerwcu, ale jednocześnie dało to dodatkowy czas na dopieszczenie jednostki i wykonanie wszystkich prac - po raz pierwszy od ponownego podniesienia bandery na żaglowcu w 2012 roku, podwodną część kadłuba „Generała Zaruskiego” oczyszczono do gołego drewna...

 

Choć Gdański Ośrodek Sportu odwołał majowe i czerwcowe rejsy, luzowanie obostrzeń pozwoliło na częściowy chociaż powrót do planów. 27 czerwca odbyć się ma rejs promocyjny „Poznaj Generała” z otwartym naborem dla mieszkańców Gdańska (rekrutacja do bezpłatnego wydarzenia TUTAJ ). Podobne rejsy zaplanowano także 4 lipca i 12 września (start rekrutacji odpowiednio: 4 czerwca i 12 sierpnia). W taki kilkugodzinny rejs może popłynąć 30 osób.

W czerwcu planowane są także przygotowane wcześniej dwa rejsy jednodniowe z grupami osób niepełnosprawnych i dwa trzydniowe rejsy zatokowe, żaglowiec ma także wziąć udział w paradzie z okazji „Dni Morza”, która odbędzie się 20 czerwca na trasie Brzeźno - Sopot - Gdynia.


 


 

 

Tagi: Generał Zaruski, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872