TYP: a1

Wykryto promieniowanie z rosyjskiego okrętu podwodnego

piątek, 12 lipca 2019
Monika Frenkiel

Podwodna tykająca bomba? To co prawda na razie wstępne badania, ale już postawiły na baczność norweskie i rosyjskie służby. A chodzi o wrak radzieckiej atomowej łodzi podwodnej „Komsomolec”. Badający go norwescy naukowcy stwierdzili w jednej z próbek promieniowanie radioaktywne 100 tysięcy razy wyższe od normalnego.

 

Wyposażony w nuklearny napęd Komsomolec był w latach 80. ubiegłego wieku dumą radzieckiej marynarki wojennej.  Był jedynym ukończonym okrętem tego typu i skończył źle. Przyjęto go do służby we Flocie Północnej Związku Radzieckiego w 1984 roku a zakończył tę służbę w sposób dramatyczny zaledwie pięć lat później, podczas powrotu z patrolu na Atlantyku. 7 kwietnia 1989 roku, kiedy okręt znajdował się na Morzu Norweskim wybuchł na nim pożar i okręt zatonął na głębokości 1685 metrów. W efekcie katastrofy śmierć poniosło 39 członków załogi. 

 

Co ważne, w Komsomolcu oprócz reaktora napędu jądrowego znajdują się dwie bojowe głowice nuklearne. Ponieważ budzi to nieustanne zaniepokojenie o możliwość skażenia środowiska naturalnego, łódź była celem już kilku wypraw badawczych w ostatnich 30 latach. Jednak żadna z nich nie wskazywała na poważne zagrożenie radioaktywnym skażeniem (stwierdzano małe radioaktywne wycieki). Aż do teraz. Podczas ostatniej ekspedycji w jednej z trzech próbek wody pobranych przez norwesko-rosyjską ekspedycję stwierdzono promieniowanie 100 tys. razy wyższe niż w normalnej wodzie morskiej.

 

Próbka została pobrana w pobliżu jednego z otworów wentylacyjnych Komsomolca.Otwór zwrócił uwagę naukowców ze względu na chmurę pyłu, która co jakiś czas unosi się w jego pobliżu. Według jednej z teorii jest to wydobywające się z reaktora jądrowego zanieczyszczenie.

 

Naukowcy zastrzegli, że wyniki pomiaru są wstępne i przeprowadzone zostaną kolejne badania. Sytuacja budzi poważne zaniepokojenie, ponieważ w rejonie, gdzie znajduje się wrak Komsomolca, prowadzone jest na szeroką skalę rybołówstwo.

 

Tagi: okręt, Komsomolec, atom, promieniowanie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932