TYP: a1

Wykryto promieniowanie z rosyjskiego okrętu podwodnego

piątek, 12 lipca 2019
Monika Frenkiel

Podwodna tykająca bomba? To co prawda na razie wstępne badania, ale już postawiły na baczność norweskie i rosyjskie służby. A chodzi o wrak radzieckiej atomowej łodzi podwodnej „Komsomolec”. Badający go norwescy naukowcy stwierdzili w jednej z próbek promieniowanie radioaktywne 100 tysięcy razy wyższe od normalnego.

 

Wyposażony w nuklearny napęd Komsomolec był w latach 80. ubiegłego wieku dumą radzieckiej marynarki wojennej.  Był jedynym ukończonym okrętem tego typu i skończył źle. Przyjęto go do służby we Flocie Północnej Związku Radzieckiego w 1984 roku a zakończył tę służbę w sposób dramatyczny zaledwie pięć lat później, podczas powrotu z patrolu na Atlantyku. 7 kwietnia 1989 roku, kiedy okręt znajdował się na Morzu Norweskim wybuchł na nim pożar i okręt zatonął na głębokości 1685 metrów. W efekcie katastrofy śmierć poniosło 39 członków załogi. 

 

Co ważne, w Komsomolcu oprócz reaktora napędu jądrowego znajdują się dwie bojowe głowice nuklearne. Ponieważ budzi to nieustanne zaniepokojenie o możliwość skażenia środowiska naturalnego, łódź była celem już kilku wypraw badawczych w ostatnich 30 latach. Jednak żadna z nich nie wskazywała na poważne zagrożenie radioaktywnym skażeniem (stwierdzano małe radioaktywne wycieki). Aż do teraz. Podczas ostatniej ekspedycji w jednej z trzech próbek wody pobranych przez norwesko-rosyjską ekspedycję stwierdzono promieniowanie 100 tys. razy wyższe niż w normalnej wodzie morskiej.

 

Próbka została pobrana w pobliżu jednego z otworów wentylacyjnych Komsomolca.Otwór zwrócił uwagę naukowców ze względu na chmurę pyłu, która co jakiś czas unosi się w jego pobliżu. Według jednej z teorii jest to wydobywające się z reaktora jądrowego zanieczyszczenie.

 

Naukowcy zastrzegli, że wyniki pomiaru są wstępne i przeprowadzone zostaną kolejne badania. Sytuacja budzi poważne zaniepokojenie, ponieważ w rejonie, gdzie znajduje się wrak Komsomolca, prowadzone jest na szeroką skalę rybołówstwo.

 

Tagi: okręt, Komsomolec, atom, promieniowanie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 August

Call of the Ocean rozpoczęty
sobota, 19 sierpnia 2017
Rozpoczęcie drugiego rejsu Henryka Jaskuły na "Darze Przemyśla"
niedziela, 19 sierpnia 1984
Na jachcie "Pacific" wyruszył z San Francisco Bernard Gilboy z zamiarem dotarcia samotnie do Australii; wycieńczonego żeglarza zdjęto z pokładu jachtu niedaleko australijskiej wyspy Bird, po przebyciu 6500 mil i po 164 dniach rejsu
sobota, 19 sierpnia 1882