TYP: a1

Włosi wracają do Little America’s Cup

czwartek, 10 listopada 2011
Anna Maria Bułeczka
Projekt Challenge Italia wystartował we wrześniu 2010 roku. Grupa złożona z żeglarzy, projektantów i twórców łodzi ma zamiar konkurować w wyścigach katamaranów w C-Clasie. W tym roku, 2 listopada w Palermo zaprezentowano pierwszy od 31 lat włoski skład, który wystartuje w 2013 roku w Little America’s Cup organizowanym we Falmouth, Anglia.

Celem grupy jest zbudowanie trzech identycznych katamaranów C-Clasy w latach 2011-2013, choć nie wszystkie muszą wziąć udział w zawodach. Pierwsze wodowanie zapowiadane jest na luty 2012, kolejne to koniec marca i początek lipca 2012. Kadłuby mają być gotowe już do grudnia tego roku.

Żeglarze pracują z projektantami i budowniczymi łodzi, a cała grupa współpracuje z Uniwersytetem Palermo, po to by zapewnić funkcjonalne zaplecze techniczne na najwyższym poziomie. Dodatkowo, żeglarze z tej grupy próbują odnaleźć granice i limity designu oraz jego wpływ na konstrukcję. Stale trwają testy. Ich wyniki, wbrew powszechnemu trendowi, są udostępniane publiczności w czasie konferencji, które odbywają się na Wydziale Inżynierii Uniwersytetu w Palermo. Zainteresowanie, które już wzbudziła grupa przyczyniło się do promocji miasta, Sycylii i rodzimej firmy: Inzerillo & Albeggiani, która buduje Challenge Italia.

Do teamu żeglarskiego weszli: Francesco Bruni, Pierluigi De Felice, Lamberto Cesari, Vittorio Bissaro, Luigi Blancato, Gaetano Pennino, Gabriele Bruni i Roberto Grippi jako lider grupy. Dwoje z nich jest w światowym rankingu ISAF, czterech brało udział w igrzyskach olimpijskich, pięciu w poprzednich America’s Cup, ogólnie zebrali osiem tytułów mistrzowskich w zawodach światowych i 33 w narodowych włoskich (w różnych klasach).

Projektanci:
Benedetto Inzerillo - Project manager, Attilio Albeggiani - project manager, construction manager, Richard Korpus i Claudio Cairoli – analiza CFD, projektanci żagli-skrzydeł i inżynierowie, Giorgio Provinciali - analiza VPP, Davide Tagliapietra - analiza strukturalna i FEM, Massimo De Luca - analiza CFD kadłuba, Beppe Musca – projekt kadłuba i analiza CFD, Francesco Belvisi – wstępny projekt kadłuba, Luca Caruso – projekt struktury żagla-skrzydła.

W skład grupy wchodzi czterech specjalistów w dziedzinie America’s Cup: Giorgio Provinciali, który pracował dla Luny Rossy i BMW/Oracle, Davide Tagliapietr – pracował dla +39 Challenge, oraz Richard Korpus i Claudio Cairoli, którzy współprojektowali obecnego zwycięzcę America’s Cup z BMW/Oracle.
 
Ostatnio włoski team pojawił się na Little Americas Cup w 1978 roku z Miss Lancia, prowadzoną przez Cesare Biagi, nie udało mu się jednak pokonać Amerykanina włoskiego pochodzenia – Tonyego Mauro, który wygram tamte zawody na swojej Patient Lady IV.

Obecność Miss Lanci nie została jednak zupełnie nie zauważona, bo od ponad 30 lat Amerykanie budują łodzie zawierające ówcześnie innowacyjne rozwiązanie sterowne użyte we włoskiej łodzi.

Źródło zdjęć: www.thedailysail.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 marca

S/y "Stary" z załogą Śląskiego Yacht Clubu pod dowództwem Jacka Wacławskiego opłynął Przylądek Horn; w trakcie rejsu "Stary" m.in. odwiedził Stację im. Henryka Arctowskiego.
sobota, 29 marca 2003
S/y "Asterias" pod dowództwem kapitana Marka Sobieskiego opłynął Przylądek Horn.
wtorek, 29 marca 1988