TYP: a1

Walka z nielegalnym połowem w Indonezji - zatopiono 34 łodzie

czwartek, 20 sierpnia 2015
z mediów | JM
Indonezja wypowiedziała wojnę nielegalnemu rybołówstwu. Na dowód tych zapowiedzi, na terenie kraju zatopiono przedwczoraj 34 zagraniczne łodzie, służące do połowów.

Wśród zatopionych jednostek był między innymi "Gui Xei Yu 12661" - duży statek rybacki pochodzący z Chin, który został zarekwirowany w 2009 roku na Morzu Południowochińskim. Trzystutonowa jednostka została wysadzona ładunkiem wybuchowym o niskiej sile. Oprócz niej, na terenie całego kraju zniszczono i zatopiono ponad 30 innych łodzi, zatrzymanych za naruszanie terytorium kraju i pochodzących między innymi z Wietnamu, Malezji, Tajwanu i Tajlandii.

Największa do tej pory operacja niszczenia jednostek odbyła się w ramach obchodów 70. rocznicy niepodległości Indonezji. Choć przedstawiciele władz kraju zapewniają, że było to jedynie wypełnienie litery prawa, akcja tego typu może doprowadzić do dalszego zaostrzenia się stosunków między państwami Azji Południowo-Wschodniej i Chin. Gospodarka Indonezji traci każdego roku miliardy dolarów z powodu nielegalnych połowów.
Tagi: połowy, ryby, Indonezja, Chiny, Morze Południowochińskie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786