TYP: a1

Walka z nielegalnym połowem w Indonezji - zatopiono 34 łodzie

czwartek, 20 sierpnia 2015
z mediów | JM
Indonezja wypowiedziała wojnę nielegalnemu rybołówstwu. Na dowód tych zapowiedzi, na terenie kraju zatopiono przedwczoraj 34 zagraniczne łodzie, służące do połowów.

Wśród zatopionych jednostek był między innymi "Gui Xei Yu 12661" - duży statek rybacki pochodzący z Chin, który został zarekwirowany w 2009 roku na Morzu Południowochińskim. Trzystutonowa jednostka została wysadzona ładunkiem wybuchowym o niskiej sile. Oprócz niej, na terenie całego kraju zniszczono i zatopiono ponad 30 innych łodzi, zatrzymanych za naruszanie terytorium kraju i pochodzących między innymi z Wietnamu, Malezji, Tajwanu i Tajlandii.

Największa do tej pory operacja niszczenia jednostek odbyła się w ramach obchodów 70. rocznicy niepodległości Indonezji. Choć przedstawiciele władz kraju zapewniają, że było to jedynie wypełnienie litery prawa, akcja tego typu może doprowadzić do dalszego zaostrzenia się stosunków między państwami Azji Południowo-Wschodniej i Chin. Gospodarka Indonezji traci każdego roku miliardy dolarów z powodu nielegalnych połowów.
Tagi: połowy, ryby, Indonezja, Chiny, Morze Południowochińskie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 August

Do Gdańska wpłynęła "Antica" z Jerzym Wąsowiczem i Andrzejem Sochajem po 6. latach żeglugi po różnych morzach świata. Żeglarze przebyli około 60 000 Mm, odwiedzając porty 38 krajów na wszystkich kontynentach
niedziela, 3 sierpnia 1997
Rozpoczęła się pierwsza edycja Mazurskiej Operacji Żagiel
piątek, 3 sierpnia 1979
W Anglii zmarł Joseph Conrad (Józef Korzeniowski), nasłynniejszy pisarz marynista
niedziela, 3 sierpnia 1924
W Kadyksie rozpoczął rejs Krzysztof Kolumb na czele eskadry trzech statków ("Santa Maria", "Nina", "Pinta") zakończony odkryciem nowego lądu; po trzech miesiącach żeglarze dotarli na Bahamy, w przekonaniu, że dotarli do Indii Zachodnich
sobota, 3 sierpnia 1492