TYP: a1

W Szczecinie zostanie uruchomiona stocznia złomowa

wtorek, 24 stycznia 2017
Z mediów/Radio Szczecin

Komisja Europejska opublikowała listę stoczni, w których będą mogły być złomowane statki pływające pod banderami krajów Unii Europejskiej. Jedna z takich stoczni znajdować się będzie w Polsce, w Szczecinie. Wymagania Komisji spełniła firma Almex, która mieści się przy ulicy Kujota i dysponuje nabrzeżem przemysłowym.

stocznia złomowa

By http://www.flickr.com/people/55035375@N03 Stéphane M Grueso from Madrid, Spain, CC BY-SA 2.0, Wikipedia

Na liście opublikowanej przez unijnych urzędników znajduje się 18 stoczni, w tym szczeciński zakład. Almex złomowała już statki, ale do tej pory każdy taki zabieg wymagał osobnego zezwolenia  wydawanego przez polskie władze. Aby móc rozpocząć działalność, firma czeka teraz na pisemną zgodę Komisji. -  Nie otrzymaliśmy żadnego pisma czy formalnych warunków, więc czekamy na sformalizowane wiadomości, żebyśmy mogli się do tego odnieść - mówił w Radio Szczecin prezes spółki Almex, Wiesław Majewski.

W Szczecinie będą mogły być złomowane jednostki o długości do 120 metrów, szerokości do 20 metrów i zanurzeniu 6 metrów. Odpowiada to statkom o nośności 6000 ton czyli niewielkim jednostkom.

Statki pływające pod banderą unijną będzie można złomować także w Belgii, Danii, Francji, Łotwie, Litwie, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W większości są to małe stocznie, nadające się do złomowania barek rzecznych czy małych statków.
Większość floty światowej jest złomowana w Indiach i Bangladeszu.

Tagi: stocznia, złomowanie, Szczecin, Komisja Europejska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936