TYP: a1

Tragiczne zderzenie z wielorybem

poniedziałek, 2 października 2023
Hanka Ciężadło

Australia słynie z tego, że cała tamtejsza przyroda stara się na różne sposoby wyeliminować nasz gatunek. Niestety, czasem z pozytywnym skutkiem. O ile jednak — jak dotąd — najgroźniejszymi stworzeniami wodnymi były rekiny i osy morskie, o tyle ostatnio do tej listy dołączyły wieloryby. Mimo iż walenie nie mają względem nas żadnych wrogich zamiarów, ich zachowanie może być dla ludzi bardzo niebezpieczne.

Pechowa kolizja

W ubiegłą sobotę u wybrzeży Sydney doszło do bardzo przykrego zdarzenia z udziałem niewielkiej łodzi i wieloryba. Wczesnym rankiem dwóch wędkarzy w wieku 53 i 61 lat wybrało się na ryby do Botany Bay. Niestety wycieczka miała niespodziewany finał – obaj mężczyźni zostali zrzuceni z pokładu przez walenia.

Nie jest jasne, czy zwierzę bezpośrednio uderzyło w łódź, czy też została ona wywrócona wskutek fali wywołanej wyskokiem wieloryba ponad powierzchnię wody. Wiadomo jedynie, że około 6.00 rano czasu lokalnego dryfującą łódkę dostrzeżono w okolicy Cape Banks. Na miejsce wysłano służby ratunkowe.

Rozbitkowie

Ratownikom udało się podjąć z wody obu wędkarzy. Zdaniem specjalistów, stan wychłodzenia organizmów wskazuje na to, że mężczyźni przebywali w wodzie około 45 minut. Niestety 61-latek, mimo przeprowadzonej reanimacji, zmarł. Jego młodszy kolega został opatrzony i przewieziony do szpitala. Ratownicy mówią, że był w szoku, a kontakt z nim był utrudniony. Łódź została zabezpieczona celem przeprowadzenia badań kryminalistycznych. 

Trzeba pamiętać, że u wybrzeży Australii żyje około 30 gatunków waleni. Częśc z nich każdego roku odbywa wędrówki w poszukiwaniu cieplejszych wód lub lepszych łowisk. Co więcej, Mark Hutchings, dyrektor wykonawczy NSW Maritime podkreślił, że w tym roku migracja wielorybów na południe od Sydney przybrała „niesamowite” rozmiary – o zderzenie jest więc łatwiej, niż kiedykolwiek.

Po co wieloryb wyskakuje z wody?

Z pewnością nie po to, żeby zrobić komuś krzywdę. Trzeba podkreślić, że to, co się stało, było tragicznym wypadkiem. W żadnym razie nie można traktować zaistniałej sytuacji jako aktu wrogości ze strony wieloryba. Po prostu jest to duże zwierzę, żyjące w swoim naturalnym środowisku.

Naukowcy nie są pewni, czemu mają służyć takie wyskoki nad wodę: być może jest to forma komunikacji lub zaznaczania swojego terenu. Istnieje też teoria, że jest to po prostu… zabawa. Jakakolwiek jest prawda, wieloryb jest u siebie – i ma prawo wyskoczyć z wody. A chociaż ocean jest ogromny, może się zdarzyć, że przypadkiem dojdzie do kolizji z jakąś łodzią i skończy się ona bardzo smutno – tak jak w tym przypadku.

 

 

 

Tagi: Australia, wieloryb, zderzenie, łódź
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999