TYP: a1

Tragedia na promie w Grecji

poniedziałek, 11 września 2023
Hanka Ciężadło

Grecka prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie śmierci mężczyzny, który w ubiegłym tygodniu spadł z trapu promu płynącego z Pireusu na Kretę. Dodajmy, że nie spadł tak zupełnie przypadkiem: został zepchnięty przez obsługę statku, z którą zresztą chwilę wcześniej wdał się w kłótnię. Jak wyglądały kulisy tej sprawy i dlaczego świat jest nią oburzony? 

Okoliczności zdarzenia

Każdego wieczoru z portu w Pireusie odpływają w stronę Krety dwa promy. W ubiegły wtorek na trap jednego z nich (Blue Horizon, należącego do linii Blue Star Ferries) wbiegł 36-letni Antonis Karyotis.

Mężczyzna mieszkał na Krecie, miał ważny bilet i prawdopodobnie chciał po prostu dostać się do domu, jednak z jakiegoś powodu zjawił się na rampie wejściowej zbyt późno – statek praktycznie już odpływał. Obsługa promu nie chciała więc wpuścić go na pokład. W efekcie doszło do awantury i przepychanek – w końcu jeden z pracowników przewoźnika odepchnął mężczyznę tak mocno, że ten, stojąc już na pochyłej części rampy, zachwiał się i spadł do wody. 

Najwyraźniej nerwy wzięły tu górę nad zdrowym rozsądkiem; OK, zdarza się – chociaż teoretycznie nie powinno. Najdziwniejsze było jednak nie tyle zachowanie pracowników promu, ile fakt, że statek jak gdyby nigdy nic... odpłynął.

 

Nie zauważyli?

Oczywiście pracownicy, którzy zepchnęli mężczyznę, musieli odnotować, że wpadł do morza. Załóżmy jednak, że byli na tyle wzburzeni, iż nie myśleli całkiem jasno. Zastanawiające (i straszne) jest jednak, że zdarzeniu spokojnie przyglądali się ludzie z górnego pokładu.

Nikt nie rzucił koła ratunkowego, ani nie próbował wszcząć akcji ratunkowej. Dopiero po chwili nadeszła wiadomość z kapitanatu w Pireusie, nakazująca Blue Horizon powrót do portu. W efekcie ciało Karyotisa wydobyto z wody dopiero po kilkudziesięciu minutach od upadku.

Grecka policja okazała się bardziej sprawcza od pracowników linii żeglugowej (a nawet – o zgrozo – od Straży Przybrzeżnej). Natychmiast aresztowano cztery osoby: kapitana Blue Horizon, dwóch oficerów oraz marynarza. Wszyscy mają postawione zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci. Prokuratura usiłuje też wyjaśnić, dlaczego na sytuację nie zareagowała Straż Przybrzeżna, być może więc oskarżonych będzie więcej.

Co będzie dalej?

Ta całkowicie bezsensowna śmierć wywołała wśród Greków (zwłaszcza wśród mieszkańców Krety) ogromne oburzenie. W Agios Nikolaos, skąd pochodził zmarły, zorganizowano ogromny protest przeciwko Blue Star Ferries. Podobno protestantów było tak wielu i byli na tyle wzburzeni, że po przybyciu na Kretę załoga kolejnego promu należącego do przewoźnika bała się otworzyć rampę wejściową.

Władze grupy Attica, do której należy spółka Blue Star Ferries, wydały w tej sprawie specjalne oświadczenie: "Attica Group jest głęboko wstrząśnięta tym tragicznym wydarzeniem, łączy się w bólu i  składa kondolencje oraz oferuje wsparcie rodzinie i przyjaciołom 36-latka, który tak niesprawiedliwie zmarł. Sceny, które wszyscy widzieliśmy wczoraj wieczorem, są niewyobrażalne, nie są zgodne z wartościami Grupy i w najmniejszym stopniu nie wyrażają etosu i profesjonalizmu nie tylko naszych załóg, ale także całej greckiej marynarki". 

 

 

 

Tagi: Grecja, prom, śmierć, mężczyzna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942