TYP: a1

Grecja udostępnia do zwiedzania starożytne wraki

piątek, 17 lipca 2020
Z mediów/Greek Travel Pages

To kolejny powód, żeby w tegoroczne wakacje odwiedzić Grecję! Niebawem zostanie tu otwarte pierwsze podwodne muzeum, a w jego ramach do zwiedzania będzie udostępniony wrak starożytnego statku!

 

O tym, żeby nurkom udostepnić do zwiedzania starożytne wraki mówiono już w Grecji od jakiegoś czasu. Jednak pandemia spowodowała, że sezon turystyczny w Grecji będzie krótszy, a sama branża turystyczna poniosła spore straty. Żeby je odrobić i przyciągnąć turystów, rząd łapie się wielu sposobów – między innymi przyspieszył wydanie zgody na udostepnienie wraków dla zwiedzających, którą greckie ministerstwo Kultury pierwotnie planowało na 2021 rok.      W Grecji niebawem zostanie otwarte pierwsze podwodne muzeum.

Hitem podwodnych parków archeologicznych mają być docelowo cztery wraki a dwa z nich będą udostępniane już tego lata. 3 sierpnia otwarte zostanie podwodne muzeum u wybrzeży Peristery, wyspy w pobliżu Alonissos, w archipelagu Sporad Północnych. Będzie ono prezentować zatopiony u wybrzeży wyspy wrak statku z V wieku p.n.e, oraz jego ładunek składający się z tysięcy amfor wina. Muzeum będzie można zwiedzać podczas nurkowań z przewodnikiem do 2 października.

Wrak statku niedaleko Peristery to najbardziej interesujące odkrycie archeologii podwodnej w Grecji. Został odkryty w 1985 roku w pobliżu zachodniego wybrzeża Peristery na głębokości 28 metrów. Uważa się, że statek towarowy przewożący tysiące amfor z winem z Mendi, i Peparithos - dzisiejszej wyspy Skopelos, zatonął na tym obszarze w 425 r. p.n.e.

Podwodne muzeum będzie działać w ramach projektu pilotażowego na rok 2020. Projekt jest prowadzony przez Ministerstwo Kultury, region Tesalii, oraz gminę Alonissos, w ramach unijnego programu BlueMed.


 

 

Tagi: Grecja, nurkowanie, wrak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 May

W Southampton zakończyła się 7 edycja Whitbread Race; zwycięża "Ef Language".
niedziela, 24 maja 1998
Urodził się Zygmunt Choreń, kapitan jachtowy, regatowiec morski, uczestnik rejsu na "Otago" w regatach Whitbread Race i przede wszystkim projektant żaglowców; m.in. zaprojektował żaglowce "Pogoria", "Iskra", "Dar Młodzieży", "Kaliakra", "Oceania", "Gwarek
sobota, 24 maja 1941