TYP: a1

Grecja udostępnia do zwiedzania starożytne wraki

piątek, 17 lipca 2020
Z mediów/Greek Travel Pages

To kolejny powód, żeby w tegoroczne wakacje odwiedzić Grecję! Niebawem zostanie tu otwarte pierwsze podwodne muzeum, a w jego ramach do zwiedzania będzie udostępniony wrak starożytnego statku!

 

O tym, żeby nurkom udostepnić do zwiedzania starożytne wraki mówiono już w Grecji od jakiegoś czasu. Jednak pandemia spowodowała, że sezon turystyczny w Grecji będzie krótszy, a sama branża turystyczna poniosła spore straty. Żeby je odrobić i przyciągnąć turystów, rząd łapie się wielu sposobów – między innymi przyspieszył wydanie zgody na udostepnienie wraków dla zwiedzających, którą greckie ministerstwo Kultury pierwotnie planowało na 2021 rok.      W Grecji niebawem zostanie otwarte pierwsze podwodne muzeum.

Hitem podwodnych parków archeologicznych mają być docelowo cztery wraki a dwa z nich będą udostępniane już tego lata. 3 sierpnia otwarte zostanie podwodne muzeum u wybrzeży Peristery, wyspy w pobliżu Alonissos, w archipelagu Sporad Północnych. Będzie ono prezentować zatopiony u wybrzeży wyspy wrak statku z V wieku p.n.e, oraz jego ładunek składający się z tysięcy amfor wina. Muzeum będzie można zwiedzać podczas nurkowań z przewodnikiem do 2 października.

Wrak statku niedaleko Peristery to najbardziej interesujące odkrycie archeologii podwodnej w Grecji. Został odkryty w 1985 roku w pobliżu zachodniego wybrzeża Peristery na głębokości 28 metrów. Uważa się, że statek towarowy przewożący tysiące amfor z winem z Mendi, i Peparithos - dzisiejszej wyspy Skopelos, zatonął na tym obszarze w 425 r. p.n.e.

Podwodne muzeum będzie działać w ramach projektu pilotażowego na rok 2020. Projekt jest prowadzony przez Ministerstwo Kultury, region Tesalii, oraz gminę Alonissos, w ramach unijnego programu BlueMed.


 

 

Tagi: Grecja, nurkowanie, wrak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922