TYP: a1

Grecja udostępnia do zwiedzania starożytne wraki

piątek, 17 lipca 2020
Z mediów/Greek Travel Pages

To kolejny powód, żeby w tegoroczne wakacje odwiedzić Grecję! Niebawem zostanie tu otwarte pierwsze podwodne muzeum, a w jego ramach do zwiedzania będzie udostępniony wrak starożytnego statku!

 

O tym, żeby nurkom udostepnić do zwiedzania starożytne wraki mówiono już w Grecji od jakiegoś czasu. Jednak pandemia spowodowała, że sezon turystyczny w Grecji będzie krótszy, a sama branża turystyczna poniosła spore straty. Żeby je odrobić i przyciągnąć turystów, rząd łapie się wielu sposobów – między innymi przyspieszył wydanie zgody na udostepnienie wraków dla zwiedzających, którą greckie ministerstwo Kultury pierwotnie planowało na 2021 rok.      W Grecji niebawem zostanie otwarte pierwsze podwodne muzeum.

Hitem podwodnych parków archeologicznych mają być docelowo cztery wraki a dwa z nich będą udostępniane już tego lata. 3 sierpnia otwarte zostanie podwodne muzeum u wybrzeży Peristery, wyspy w pobliżu Alonissos, w archipelagu Sporad Północnych. Będzie ono prezentować zatopiony u wybrzeży wyspy wrak statku z V wieku p.n.e, oraz jego ładunek składający się z tysięcy amfor wina. Muzeum będzie można zwiedzać podczas nurkowań z przewodnikiem do 2 października.

Wrak statku niedaleko Peristery to najbardziej interesujące odkrycie archeologii podwodnej w Grecji. Został odkryty w 1985 roku w pobliżu zachodniego wybrzeża Peristery na głębokości 28 metrów. Uważa się, że statek towarowy przewożący tysiące amfor z winem z Mendi, i Peparithos - dzisiejszej wyspy Skopelos, zatonął na tym obszarze w 425 r. p.n.e.

Podwodne muzeum będzie działać w ramach projektu pilotażowego na rok 2020. Projekt jest prowadzony przez Ministerstwo Kultury, region Tesalii, oraz gminę Alonissos, w ramach unijnego programu BlueMed.


 

 

Tagi: Grecja, nurkowanie, wrak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946