TYP: a1

Tragedia na chińskim masowcu

poniedziałek, 3 października 2022
Hanka Ciężadło

Na pokładzie pływającego pod chińską banderą masowca doszło do dramatycznych wydarzeń, wskutek których co najmniej 12 marynarzy poniosło śmierć. Przyczyną tragedii było ciężkie zatrucie, najprawdopodobniej pokarmowe. Obecnie nie wiadomo, gdzie znajduje się jednostka, ponieważ jej lokalizator został wyłączony.

Jak to się mogło stać?

Okoliczności na razie nie są znane. Wiadomo tylko, że w chwili, gdy załoga wezwała pomoc, masowiec Wu Zhou 8 był w drodze z Tajlandii do Chin i znajdował się u południowych wybrzeży Wietnamu.

Jak mówi lokalny urzędnik rządowy Huynh Trung Son, po otrzymaniu sygnału na ratunek wyruszył statek SAR oraz dwa śmigłowce, które zabrały część poszkodowanych do szpitala. Zaangażowano też służby ratunkowe z wyspy Con Dao. Zanim jednak ratownicy dotarli do statku, dziesięciu marynarzy już nie żyło. Kolejny zmarł w drodze do szpitala, a jeszcze jeden już w placówce medycznej.

Co będzie dalej?

Załoga statku liczyła 21 osób – jak wiemy, 12 z nich nie żyje, a pozostałych dziewięć przebywa w szpitalu. Ich stan określa się jako bardzo ciężki, więc na razie kluczową kwestią jest utrzymanie marynarzy przy życiu. Jak podaje Huynh Trung Son, jednostka pływa pod chińską banderą i prawdopodobnie poszkodowani są Chińczykami, ale nie udało się potwierdzić ich narodowości. Niewiele więcej wiadomo na ich temat, podobnie jak w kwestii ładunku, który przewoził statek (teoretycznie to on mógł być powodem tragedii). Najprawdopodobniej jednostka transportowała maniok.

Nie jest również pewne, co teraz stanie się z opuszczonym masowcem. Jego pozycja chwilowo jest nieznana, a AIS został wyłączony. Statek jest własnością China COSCO Shipping Corporation Limited (COSCO) – państwowej firmy, dysponującej ponad 1300 jednostkami.

Tagi: Chiny, Wietnam, masowiec, zatrucie, śmierć, tragedia
TYP: a3

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 November

Z Les Sables D'Olonne startuje 1 edycja Vendee Globe Challenge.
niedziela, 26 listopada 1989
Na Atlantyku, podczas powrotnej drogi z nieudanych dla załogi regat OSTAR, zginął Czesław Gogołkiewicz, kapitan jachtu "Raczyński II".
środa, 26 listopada 1980
W Gdyni w porcie na Oksywiu opuszczono banderę na ORP "Iskra", trzymasztowym szkunerze Marynarki Wojennej.
piątek, 26 listopada 1976
Bunt na "USS Somers", trzech przywódców rebelii powieszono na rejach 2 grudnia następnego roku.
sobota, 26 listopada 1842