TYP: a1

Tajemnicza awaria podmorskiego kabla

poniedziałek, 20 maja 2024
Hanka Ciężadło

W odróżnieniu od poprzednich tajemniczych awarii, tym razem rzecz działa się nie na Bałtyku, ale na Morzu Norweskim. Z niewyjaśnionych przyczyn doszło tam do uszkodzenia podmorskiego kabla służącego do zbierania danych. Czy był to przypadek, celowe działanie, niefortunny zbieg okoliczności… Tego na razie nie wiadomo.

Okoliczności zdarzenia

Sytuacja wydarzyła się nieco na północ od Lofotów. Kabel, jaki został uszkodzony, należy do obserwatorium Norweskiego instytutu Badań Morskich LoVe. Podmorska instalacja, wraz z systemem kamer i czujników, służy głównie do obserwacji i dokumentowania życia w morzu, a przy okazji monitoruje też ruch statków, w tym okrętów podwodnych. I może własnie dlatego ciągle coś jej sie przytrafia?

Awaria, jaka miała miejsce w tym tygodniu, nie jest bowiem pierwszym dziwnym przypadkiem, jaki przydarzył się temu właśnie obserwatorium. W 2021 roku w tajemniczych okolicznościach również doszło do przerwania instalacji - wówczas zaginęło 4,2 spośród 66 km podmorskiego kabla.

Ale to już było...

Trzy lata temu awaria rozpoczęła się od braku zasilania. Tak było i tym razem. W przypadku poprzedniego incydentu policyjne śledztwo utknęło jednak w martwym punkcie. Ostatecznie przyjęto hipotezę, że instalacja została przypadkowo uszkodzona przez przepływający w okolicy statek rybacki. Pojawiły się oczywiście pogłoski o możliwym sabotażu, ale niczego nie udało się nikomu udowodnić.

Niezależnie od przyczyn, kabel należało oczywiście naprawić – norweski rząd w 2022 roku przekazał na ten cel kwotę 58,3 mln koron, czyli nieco ponad 21 milionów złotych. Nic zatem dziwnego, że ponowne zniszczenie instalacji w tak krótkim czasie mogło Norwegów trochę zdenerwować.

 

 

Tagi: Norwegia, kabel, awaria
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920