TYP: a1

Taaaka ryba w Chorwacji

piątek, 26 czerwca 2020
Anna Ciężadło

Kiedy wybieramy się nad morze i chcemy „obcować z przyrodą”, spodziewamy się... no właśnie, czego? Piasku, muszelek, no i może jeszcze jakichś rybek. I w zasadzie można uznać, że wszystkie te elementy udało się odfajkować plażowiczom, którzy w miniony weekend wybrali się na chorwacką Copacabanę. Z tym że akurat rybka odrobinę przerosła ich oczekiwania.


„Szczęki” w Dubrowniku

Copacabana to jednak z najpopularniejszych plaż w okolicy Dubrownika. Przyjemna pogoda i weekend sprawiły, że pojawiło się na niej wielu amatorów opalenizny i wakacyjnej maniany. 

 

Sielanka została jednak dość brutalnie przerwana przez panikę, jaką wywołało pojawienie się w płytkiej wodzie ciekawego zjawiska: charakterystyczna, trójkątna płetwa nie pozostawiała wątpliwości co do gatunku ryby, która dumnie nosi ją na plecach. W okolicy plaży, jakby nigdy nic, pływał sobie... rekin.


Czujne lokalne władze zareagowały szybko i sprawnie: natychmiast nakazano wszystkim wyjść z wody i w trybie pilnym wprowadzono zakaz pływania, nurkowania, a nawet jazdy na nartach wodnych, dopóki rekin nie był uprzejmy oddalić się od kąpieliska. Zwierzak, najwyraźniej znudzony brakiem towarzystwa, po około godzinie odpłynął w sobie tylko znanym kierunku.Kawał ryby

Co ciekawe, specjalistom udało się ustalić tożsamość rekina; ich zdaniem, był to najprawdopodobniej rekin błękitny, zwany też żarłaczem. Przedstawiciele tego gatunku mogą osiągać 4 metry długości i słuszną wagę 200 kilogramów. Imponujące, prawda? 

 

W kontekście wakacyjnych planów zapewne bardziej interesuje Was jednak, czy takie rekiny jedzą ludzi; owszem, jedzą – ale niezmiernie rzadko i właściwie tylko przez pomyłkę. W całej historii odnotowano zaledwie 13 przypadków, kiedy przedstawiciel żarłaczy błękitnych zaatakował człowieka. Podkreślamy: trzynaście osób zostało zaatakowanych – z czego zginęły cztery. Dla porównania – nasi najlepsi przyjaciele, czyli psy domowe, zagryzają około 25 tysięcy osób rocznie.

Warto też zauważyć, że samo pojawienie się trójkątnej płetwy w wodach Adriatyku nie jest niczym niezwykłym; żyje tam ok. 30 gatunków rekinów, przy czym część z nich jest prawnie chroniona, a zaledwie dwa (żarłacz błękitny oraz biały) mogą być potencjalnie groźne dla ludzi. Ostatni atak, jaki odnotowano w Chorwacji, miał miejsce w 2008 roku w zatoce wyspy Vis. Nurek, który padł jego ofiarą, twierdził, że zaczepił go żarłacz biały, jednak tych rewelacji nie udało się potwierdzić.  

 

 

Tagi: rekin, Dubrownik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872