TYP: a1

Największy karp w historii Balatonu

poniedziałek, 18 marca 2024

A przynajmniej największy, jakiego udało się dotąd złowić. Taaaka ryba w tym przypadku była naprawdę zacna, bowiem ważyła niemal 35 kilogramów. No dobrze – tak naprawdę, to 34,8 kg; niemal o kilogram więcej, niż wynosił dotychczasowy rekord. 

 

Rekordowa pod względem wielkości ryba została złowiona w minioną sobotę, wywołując powszechny zachwyt, szum w Internetach oraz… pytania. Trudno nie zauważyć, że karpie w Balatonie są trochę ponadnormatywne; co więcej, wygląda na to, że mamy tu do czynienia ze stałym trendem wzrostowym.

Węgierskie media podawały, że 2022 roku znalazło się 68 wędkarzy, którzy złowili karpie o wadze przekraczającej 20 kilogramów. Największy ważył około 30 kilogramów i… był starym znajomym węgierskich amatorów moczenia kija– złapali go już kilka razy, ale zawsze wypuszczali. W 2023 roku rekord wynosił już 34 kg, a teraz – 34,8 kg.

Węgierskie „morze” od lat pozostaje jedną z ulubionych miejscówek wędkarzy – i to nie tylko z kraju Bratanków, ale też z Polski. Łagodny klimat, ciepła, a przy tym płytka woda, spory akwen (77 na 14 kilometrów)… wszystko to sprzyja wielkim karpiom. Ciekawe, jaki będzie kolejny rekord – i kiedy go poznamy?   

 

Tagi: karp, Balaton, rekord
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882