TYP: a1

Największy karp w historii Balatonu

poniedziałek, 18 marca 2024

A przynajmniej największy, jakiego udało się dotąd złowić. Taaaka ryba w tym przypadku była naprawdę zacna, bowiem ważyła niemal 35 kilogramów. No dobrze – tak naprawdę, to 34,8 kg; niemal o kilogram więcej, niż wynosił dotychczasowy rekord. 

 

Rekordowa pod względem wielkości ryba została złowiona w minioną sobotę, wywołując powszechny zachwyt, szum w Internetach oraz… pytania. Trudno nie zauważyć, że karpie w Balatonie są trochę ponadnormatywne; co więcej, wygląda na to, że mamy tu do czynienia ze stałym trendem wzrostowym.

Węgierskie media podawały, że 2022 roku znalazło się 68 wędkarzy, którzy złowili karpie o wadze przekraczającej 20 kilogramów. Największy ważył około 30 kilogramów i… był starym znajomym węgierskich amatorów moczenia kija– złapali go już kilka razy, ale zawsze wypuszczali. W 2023 roku rekord wynosił już 34 kg, a teraz – 34,8 kg.

Węgierskie „morze” od lat pozostaje jedną z ulubionych miejscówek wędkarzy – i to nie tylko z kraju Bratanków, ale też z Polski. Łagodny klimat, ciepła, a przy tym płytka woda, spory akwen (77 na 14 kilometrów)… wszystko to sprzyja wielkim karpiom. Ciekawe, jaki będzie kolejny rekord – i kiedy go poznamy?   

 

Tagi: karp, Balaton, rekord
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851