TYP: a1

Stocznia Marynarki Wojennej zostanie sprzedana

poniedziałek, 10 października 2016
Z mediów/PAP
W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na sprzedaż Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Poinformował o tym w piątek, 7 października Rafał Terlecki, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni
By Nikodem Nijaki - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16478588


Od 2011 r. Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni znajduje się w stanie upadłości likwidacyjnej. Postępowanie upadłościowe przeprowadza syndyk, którego działania nadzoruje sędzia komisarz z Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ.

Obecnie trwa wycena majątku zakładu. Jak Rafał Terlecki poinformował PAP, nie sposób dziś przewidzieć, kiedy dokładnie zostanie ogłoszone samo postępowanie przetargowe. Powinno się to jednak stać w najbliższych tygodniach. Środki uzyskane ze sprzedaży majątku stoczni mają posłużyć spłacie długów zakładu.

Posiadaczem ponad 99 proc. akcji Stoczni Marynarki Wojennej jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Pozostałe akcje należą do Ministerstwa Obrony Narodowej. W ostatnich latach Stocznia Marynarki Wojennej przeprowadzała m.in. remonty wielu okrętów należących do Marynarki Wojennej. Sztandarowym zadaniem tego zakładu jest też rozpoczęta w 2001 r. budowa korwety Gawron, potem przeklasyfikowanej na patrolowiec ORP Ślązak. Prace nad okrętem nadal trwają: obecnie szacowany przez MON termin zakończenia budowy to połowa 2018 r.

Przygotowane przez poprzedni rząd plany modernizacji Marynarki Wojennej zakładały, że to właśnie Stocznia Marynarki Wojennej wraz z m.in. Polską Grupą Zbrojeniową zrealizuje na potrzeby Marynarki – w ramach programu "Miecznik" - trzy okręty obrony wybrzeża oraz – w ramach programu "Czapla" - trzy patrolowce ze zdolnością do zwalczania min.

W lipcu br. szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. Adam Duda na posiedzeniu sejmowej komisji obrony, poinformował, że MON po analizach doszło do wniosku, że budowa okrętów obrony wybrzeża i patrolowych przez konsorcjum, którego liderem technicznym jest Stocznia Marynarki Wojennej, jest obarczona nieakceptowalnym ryzykiem. Poinformował, że w związku z decyzją MON, nowe okręty ma wybudować PGZ wspólnie z innymi stoczniami.

Od grudnia 2009 r. w Stoczni Marynarki Wojennej, będącej w stanie tzw. upadłości układowej, realizowany był program restrukturyzacji, polegający głównie na sprzedaży zbędnego majątku, redukcji zatrudnienia i zwiększeniu zamówień. 7 kwietnia 2011 r. stocznia została postawiona w stan upadłości likwidacyjnej. W ostatnich latach sytuacja w stoczni poprawiła się: zakład przynosił zyski. Stało się tak m.in. dzięki kontraktom realizowanym na rzecz Ministerstwa Obrony Narodowej, w tym budowie okrętu patrolowego Ślązak powstającego na bazie kadłuba korwety Gawron.

Jeszcze w ubiegłym roku PGZ prowadziła rozmowy z Agencją Rozwoju Przemysłu dotyczące przejęcia akcji Stoczni Marynarki Wojennej. Przejęcie miało nastąpić nie poprzez zakup, ale poprzez podwyższenie – poprzez aport - kapitału PGZ. Aport miał dotyczyć wszystkich - ponad 99 procent akcji stoczni będących w posiadaniu ARP.

Tagi: stocznia, Marynarka Wojenna, upadłość, okręt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 June

W Sztokholmie otwarto Muzeum Okrętu "Vasa".
piątek, 15 czerwca 1990
Alfred Johnson, rybak nowofunlandzki na swojej dory o długości 5 m o nazwie "Centennial" wyruszył z Gloucester w pierwszy samotny rejs przez Atlantyk; dotarł do Liverpoolu 17 sierpnia tego roku.
czwartek, 15 czerwca 1876