TYP: a1

Ogłoszono przetarg na zakup Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni

czwartek, 1 grudnia 2016
Zmediów/PAP

Cena wywoławcza Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni to 224 mln 909 tys. zł. Oferty można składać do 18 stycznia 2017 roku.

By Nikodem Nijaki - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16478594

Od 2011 r. gdyńska Stocznia Marynarki Wojennej pozostaje w stanie upadłości likwidacyjnej. Postępowanie upadłościowe przeprowadza syndyk, którego poczynania nadzoruje sędzia komisarz z Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ. Jak poinformował PAP Rafał Terlecki, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku, ogłoszenie w sprawie przetargu ukazało się w prasie we wtorek.

Cena wywoławcza stoczni to 224 mln 909 tys. zł (wartość netto  bez ewentualnego podatku od towarów i usług). Ogłoszony przetarg jest nieograniczony, pisemny ofertowy.

Przetarg obejmuje prawo wieczystego użytkowania kilkudziesięciu działek o łącznej powierzchni ponad 30 ha, prawo własności budynków, budowli, obiektów inżynierii lądowej i wodnej, doku, środków trwałych (maszyny i urządzenia, środki transportu), obiektów małej architektury, infrastruktury naziemnej i podziemnej wchodzącej w skład przedsiębiorstwa, udziałów w spółkach prawa handlowego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z przepisami, środki uzyskane ze sprzedaży majątku, mają posłużyć spłacie długów, jakie ma zakład. Posiadaczem ponad 99 proc. akcji Stoczni Marynarki Wojennej jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Pozostałe akcje należą do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Przypomnijmy, że pod koniec października minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zwrócił się do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry z prośbą o objęcie szczególnym nadzorem postępowania likwidacyjnego Stoczni Marynarki Wojennej SA w Gdyni. Minister wskazywał wówczas, że syndyk znajdującej się w upadłości likwidacyjnej stoczni złożył wniosek otwierający drogę do jej sprzedaży w trybie przetargu otwartego, co - w opinii ministerstwa - grozi jej przejęciem przez obcy kapitał.

 

Tagi: stocznia, sprzedaż,
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 May

W Southampton zakończyła się 7 edycja Whitbread Race; zwycięża "Ef Language".
niedziela, 24 maja 1998
Urodził się Zygmunt Choreń, kapitan jachtowy, regatowiec morski, uczestnik rejsu na "Otago" w regatach Whitbread Race i przede wszystkim projektant żaglowców; m.in. zaprojektował żaglowce "Pogoria", "Iskra", "Dar Młodzieży", "Kaliakra", "Oceania", "Gwarek
sobota, 24 maja 1941