TYP: a1

Największe tegoroczne wspólne manewry sił 3. Flotylli Okrętów

wtorek, 4 października 2016
Informacja prasowa
Ćwiczenie pk. OSTROBOK to największe tegoroczne wspólne manewry sił 3. Flotylli Okrętów. Przez 5 dni, w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz środkowego Bałtyku ćwiczyć będą prawie wszystkie jednostki wchodzące w skład największego związku taktycznego MW.

ORP Sokół
http://3fo.wp.mil.pl/P. Leoniak


W poniedziałek, 3 października rozpoczęła się faza działań na morzu, która trwać będzie przez 5 dni. Do sił 3. Flotylli Okrętów biorących udział w ćwiczeniu należą: okręty podwodne, okręt rakietowy, korweta zwalczania okrętów podwodnych oraz jednostki pomocnicze: okręt ratowniczy, szkolny, holowniki, kutry, a także motorówki hydrograficzne. W manewrach zaangażowane także będą siły Komendy Portu Wojennego Gdynia, 43. Batalionu Saperów z Rozewia, 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego z Ustki oraz Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.

Podczas ćwiczenia zaplanowano wykonywanie zadań ogniowych przez siły okrętowe, w tym strzelania artyleryjskie do celów powietrznych i nawodnych. Załogi przećwiczą osłonę szlaków komunikacyjnych przed atakami z powietrza i wody, a także obronę własną przed atakami terrorystycznymi. Prowadzona będzie obrona okrętu przed atakami okrętów podwodnych, a w odpowiedzi poszukiwanie, śledzenie i zwalczanie okrętów podwodnych. Okręty przećwiczą bezpośrednią osłonę przeciwlotniczą, w tym zwalczanie środków napadu powietrznego przeciwnika poprzez realne oddziaływanie ogniowe wydzielonych pododdziałów przeciwlotniczych na terenie CPSP Ustka. Wraz ze śmigłowcami z Brygady Lotnictwa MW prowadzone będą akcje ratownicze. Podczas ćwiczenia okręty będą realizowały zadania z zakresu rozpoznania, identyfikacji i monitorowania skażeń. Przy wsparciu wydzielonych sił chemicznych prowadzona będzie całkowita likwidacja skażeń załogi i okrętu.

Scenariusz ćwiczeń zakłada, że oprócz zadań specjalistycznych załogi okrętów będą realizowały zadania związane z walką o żywotność okrętu, w tym walkę z pożarem oraz z przebiciem, a także wzajemnie udzielanie pomocy w usuwaniu uszkodzeń i awarii okrętowych.

Największe w tym roku wspólne manewry sił 3. Flotylli Okrętów pk. OSTROBOK są wynikiem, zatwierdzonej przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Gen. broni Mirosława Różańskiego, koncepcji największych tegorocznych ćwiczeń Marynarki Wojennej. To właśnie w dniach od 3 do 7 października jednostki nawodne i brzegowe 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, wspierane przez siły powietrzne Brygady Lotnictwa MW będą wykonywały wspólne manewry na morzu, na lądzie, w powietrzu oraz pod wodą.
Ćwiczenie OSTROBOK-16 zakończy się w piątek, 7 października.

Tagi: ćwiczenia, 3. Flotylla Okrętów
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 December

Pierwszy i najpopularniejszy zespół szantowy "Stare Dzwony" obchodził jubileusz 20. lecia działalności.
czwartek, 5 grudnia 2002
Kazimierz Jaworski "Kuba" na s/y "Spanielek" ukończył regaty Mini Trasat; płynąc samotnie pokonał dystans prawie pięciu tysięcy mil w czasie 42 dni i 6 godzin, zajmując na mecie 2. miejsce.
poniedziałek, 5 grudnia 1977
We Wrocławiu powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
czwartek, 5 grudnia 1946