TYP: a1

Statek uderzył w górę lodową

środa, 29 czerwca 2022
Hanka Ciężadło

I nie chodzi o Titanica. Tym razem w kontakt z górą lodu wszedł norweski statek wycieczkowy. Do zderzenia doszło u brzegów Alaski. Na szczęście obyło się bez ofiar - być może dlatego, że góra była stosunkowo mała.

 

Norweskie Słońce

Norwegia słynie z wielu rzeczy, ale słońce raczej do nich nie należy. Teraz jednak może się to zmienić: statek, o jakim mowa, nazywa się bowiem Norwegian Sun. Jednostka odbywała dziewięciodniowy rejs wycieczkowy i zmierzała właśnie w stronę lodowca Hubbard na Alasce.

Następnym przystankiem wycieczkowca miał być port w Skagway. Ostatecznie jednak trzeba było zmienić plany – statek udał się do Juneau, gdzie ma zostać poddany oględzinom przez nurków. Mimo iż nikt nie odniósł obrażeń, a jednostka nie została w widoczny sposób uszkodzona, zadecydowano o skróceniu rejsu i odwołaniu kolejnych. Jak powiedział rzecznik Norvegian Cruise Line, będącego właścicielem wycieczkowca: „Statek pozostaje w pełni sprawny i jest obecnie w drodze do Juneau na Alasce w celu oceny. Dodatkowe informacje zostaną dostarczone w razie potrzeby”.

Jak doszło do zderzenia?

Bezpośrednią przyczyna kolizji miała być bardzo gęsta mgła, która znacząco ograniczyła widoczność. Co więcej, góra lodowa, z jaką zderzył się wycieczkowiec, to tak zwany growler, czyli stosunkowo mały kawałek lodu, jaki oderwał się od lodowca.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Meteorologicznej growlery to obiekty o powierzchni nie większej, niż 20 mkw i wystające nad lustro wody na metr lub mniej. Krótko mówiąc, zauważenie takiej bryły lodu może być dość trudne, szczególnie w warunkach gęstej mgły.

Na szczęście z powodu tej samej mgły Norwegian Sun znacznie zmniejszył prędkość, co z pewnością zminimalizowało uszkodzenia. Jednostka musi jednak zostać poddana dokładnym oględzinom, ponieważ uderzenie mogło naruszyć konstrukcję kadłuba, śruby napędowej lub silnika, tym bardziej że pasażerowie obecni na statku zgłaszali „drżenie i grzechotanie” w momencie uderzenia w lód.

Tagi: góra lodowa, growler, Alaska, statek, uderzenie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 December

Pierwszy i najpopularniejszy zespół szantowy "Stare Dzwony" obchodził jubileusz 20. lecia działalności.
czwartek, 5 grudnia 2002
Kazimierz Jaworski "Kuba" na s/y "Spanielek" ukończył regaty Mini Trasat; płynąc samotnie pokonał dystans prawie pięciu tysięcy mil w czasie 42 dni i 6 godzin, zajmując na mecie 2. miejsce.
poniedziałek, 5 grudnia 1977
We Wrocławiu powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
czwartek, 5 grudnia 1946