TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Alaska

sobota, 28 grudnia 2019
Monika Frenkiel

Tak, wiemy, że na myśl o wyprawie w tamte rejony większość ludzi przyprawia o gęsią skórkę, ale dla tych, co nie boją się wyzwań i chcą zobaczyć miejsce nieoczywiste, proponujemy dziś czarter jachtu…na Alasce.

 

Mamy tu do żeglowania piękną Zatokę Zmartwychwstania, a w perspektywie obserwowanie wielorybów, lwów morskich, delfinów, lodowców i ośnieżonych szczytów. Alaska oferuje piękne, ukryte zatoczki, zapierające dech w piersiach wodospady, możliwość pieszych wędrówek, kajakingu w pięknych okolicznościach przyrody czy wędkarstwa. Oczywiście, daleko tu od cywilizacji, spodziewajmy się raczej bezdroży niż wypasionych klubów, za to w znajdującym się tutaj Parku Narodowym Kenai Fjords możemy mieć kłopoty z policzeniem wszystkich maskonurów a nawet natknąć się na wieloryba czy orkę. Prawdopodobnie podczas naszej wyprawy spotkamy więcej zwierząt niż ludzi….Za to nie należy się bać temperatur – w sezonie będzie tu nawet kilkanaście stopni. Na plusie.

Jeśli zdecydujemy się na czarter jachtu na Alasce, swoją podróż rozpoczniemy w Seward, mieście liczącym sobie ok. 3 tys. mieszkańców. Miasto nosi nazwisko Williama H. Sewarda, sekretarza stanu rządu USA, który 30 marca 1867 roku sfinalizował zakup Alaski od Rosjan (za 7.200.000 dolarów). Miasto jest znane przede wszystkim jako centrum turystyczne wspomnianego parku narodowego Kenai, lodowca Exit oraz miejsce startu słynnego corocznego biegu na Górę Marathon (nawet jeśli nie biegamy, warto zrobić sobie na górę pieszą wycieczkę). Seward to również spory port – 7. pod względem przychodów z rybołówstwa w USA - i baza wypadowa dla wędkarzy na połowy halibuta.

Jeśli chcemy się dowiedzieć czegoś więcej na temat tutejszej przyrody, zapraszamy do Alaska SeaLife Center. To jedyne miejsce na świecie wyspecjalizowane do badań nad środowiskiem morskim północy. Tutaj znajduje się także szpital i centrum rehabilitacji morskich stworzeń. Te, których z jakiś powodów nie można przywrócić do ich naturalnego środowiska, znajdują tutaj swój dom.  

Jeśli zdecydujecie się na czarter jachtu na Alasce – piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: czarter, czarter jachtu, Alaska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 May

Wyruszył w rejs Willy de Roos na stalowym keczu "Williwaw"; przekroczył północny krąg polarny, żeglował wzdłuż zachodniego brzegu Grenlandii, przeszedł Przejście Północno-Zachodnie i dookoła Alaski, dotarł do Vancouver w Kanadzie.
sobota, 21 maja 1977
W Warszawie zmarł Leonid Teliga, pierwszy polski samotny żeglarz, który w okresie powojennym opłynął kulę ziemską na jachcie "Opty".
piątek, 21 maja 1971
Na jachcie "Tilikum", przebudowanym kanoe z cedrowego drzewa, w okołoziemski rejs wypłynął John C. Voss.
wtorek, 21 maja 1901
W suchym doku w Greenwich, w trakcie remontu częściowo spłonął kliper "Cutty Sark".
poniedziałek, 21 maja 2007