TYP: a1

Startują wyprawy na Titanica

środa, 2 stycznia 2019
Z mediów

To może być największa atrakcja turystyczna tego roku! W 2019 roku startuje projekt Titanic Survey Expedition – wyprawy na wrak słynnego liniowca. 

[t][/t] [s]Fot. Blue Marble Private[/s]

Od zatonięcia Titanica minęło ponad sto lat, a katastrofa wciąż rozpala wyobraźnię. No i nie brakuje chętnych, żeby zobaczyć go na własne oczy. To właśnie dla nich jest przygotowana oferta. No – pod warunkiem, że będą mieli wystarczająco dużo pieniędzy, bo kaprys tani nie będzie. Za wyprawę trwającą 11 dni trzeba będzie zapłacić 105 tysięcy dolarów od osoby. Niemało, chociaż cena obejmuje wyżywienie, szkolenie i sprzęt ekspedycyjny.

Organizatorem wypraw jest firma Blue Marble Private, a wypraw ma być sześć. Na pewno nie będzie to łatwe logistycznie przedsięwzięcie, bowiem wrak spoczywa na głębokości 3800 metrów.  

Jak podają organizatorzy, eksplorację wraku Titanica będzie odbywać się na pokładzie batyskafu - specjalnego statku podwodnego, który mieści łącznie 5 osób. Chętni wyruszą z St. John’s w Kanadzie, skąd drogą lotniczą dotrą na statek wspierający. Organizatorzy gwarantują przynajmniej jedno nurkowanie do wraku Titanica, które potrwa 7 godzin. Jeśli jednak ktoś będzie miał sporo szczęścia, może okazać się, że zwiedzi słynny liniowiec więcej niż raz.

Żeby wziąć udział w wyprawie, poza pękatym portfelem trzeba mieć skończone 18 lat,  ważny paszport, wykazać się „podstawową równowagą i sprawnością” oraz przejść jednodniowe szkolenie.

Tagi: Tytanic, nurkowanie, wyprawa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932