TYP: a1

Start budowy nowej mariny w Gdyni już wkrótce

poniedziałek, 11 stycznia 2016
z mediów | JM
Już w przyszłym roku ma zostać oddana do użytku planowana od kilku lat, nowa marina w Gdyni. Jej budowa rozpocznie się zaś już na wiosnę. Inwestycja ma pomóc miastu w zdobyciu nominacji do organizacji żeglarskich mistrzostw świata.


Nowa marina Gdynia
fot. Studio Architektoniczne KWADRAT


Prace nad nową mariną rozpoczną się od wyburzenia części starych budynków. Radni Gdyni przegłosowali już zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym placu Kościuszki. Teraz inwestorzy będą starali się o konieczne pozwolenia na budowę i przyznanie kredytu. Projekt przebudowy przystani powstał już dwa lata temu. Został wtedy zorganizowany konkurs architektoniczny, który wygrało Studio Kwadrat. Zwycięski koncept zakłada budowę nie tylko żeglarskiej części mariny, ale też nowoczesnego zaplecza turystycznego. Szacowany koszt inwestycji to 100 milionów złotych.

Radni miasta zapowiadają też, że będą się starali o przyznanie Gdyni statusu organizatora żeglarskich mistrzostw świata. To będzie już trzecia próba zorganizowania tej prestiżowej imprezy w Polsce. Dotychczas słabym punktem przygotowań miasta do objęcia funkcji organizatora było niewystarczające zaplecze profesjonalne. Po wybudowaniu nowoczesnej mariny ma się to zmienić. Pierwsze jednostki mają zawinąć do nowego portu już w przyszłym roku, a zakończenie przebudowy potrwa dwa lata.
Tagi: marina, przystań, port, Gdynia, inwestycja, mistrzostwa świata
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851