TYP: a1

Jachty z duszą w Gdyni!

poniedziałek, 5 października 2015
Informacja prasowa | Ewa Górska
27 jachtów o klasycznych konstrukcjach z drewna i stali zawita w najbliższy weekend (9-11 października) do Gdyni. Będzie je można zwiedzać, obserwować w paradzie wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego oraz bawić się wraz ich załogami podczas koncertu szantowego.

Próchno i rdza
Fot. Tadeusz Lademann – Jachty na Motławie w Gdańsku podczas ubiegłorocznego Zlotu

Zlot jachtów z duszą „Próchno i Rdza” organizowany jest co roku na wodach Zatoki Gdańskiej w drugi weekend października. Jak do tej pory odbyło się sześć edycji tej imprezy (więcej: www.prochno-rdza.pl).

W tym roku, z okazji 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego, „Próchno i Rdza” po raz pierwszy zawita do Gdyni.

W czasie Zlotu miłośnicy klasycznych jachtów o konstrukcjach drewnianych i stalowych spotykają się, aby móc pokazać mieszkańcom Wybrzeża i turystom kawałek pływającej historii polskiego żeglarstwa. Tak też będzie i tym razem.

W Gdyni pojawi się 27 jachtów i ponad 200 żeglarzy z całej Polski. Wśród nich będą m. in. „Freya”, pionier polskich rejsów arktycznych, „Copernicus”, uczestnik pierwszych załogowych regat dookoła świata czy „Isfuglen” mający za sobą rejs śladami Ernesta Shackletona.

Jachty będzie można zwiedzać jak również podziwiać podczas parady, która popłynie wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego. Otwarty dla mieszkańców Wybrzeża i turystów będzie także koncert zespołu „Mechanicy Szanty”. Chętni zaś będą mogli spróbować bezpłatnego pływania na oldtimerze „Knudel”.
Gościem specjalnym imprezy będzie „Barlovento II”, który w tym roku, pod dowództwem kpt. Macieja Sodkiewicza (organizatora Zlotu), pobił rekord świata w żegludze na Północ. Jacht i jego załoga zostaną uroczyście powitani w Gdyni.

Przy okazji „Próchna i Rdzy”, w Alei Żeglarstwa Polskiego, odbędzie się również odsłonięcie tablicy poświęconej Witoldowi Bublewskiemu, jednemu z głównych organizatorów harcerstwa wodnego w Polsce.

Podczas Zlotu oficjalnie zakończony zostanie Pomorski Sezon Żeglarski 2015.

Organizatorem Zlotu jest Szkoła Żeglarstwa Sekstant. Partnerami strategicznymi zostali Pomorski Związek Żeglarski i miasto Gdynia. Patronat medialny: „Żagle”, współpraca medialna: Zeglarski.info. Partnerami „Próchna i Rdzy” są: Liga Morska i Rzeczna, Urząd Morski w Gdyni, Zarząd Portu Morskiego Hel Koga, Fundacja Helios, restauracja Kapitan Cook w Gdyni, Yacht Klub Stal Gdynia oraz restauracja Kutter w Helu.

Program zlotu:

8 października (czwartek)

 • 12.00 – przywitanie jachtu „Barlovento II”, powracającego z wyprawy Lodowe Krainy 2014-2015 – światowy rekord żeglarstwa polarnego 82°37’N (Nabrzeże Młodych Żeglarzy w Gdyni)
 • 17.00 – spotkanie jachtów na Helu i rozpoczęcie zlotu (Hel)

9 października (piątek)

 • 11.00-16.00 – pływanie jachtów we flotylli po Zatoce Gdańskiej
 • 16.00 – wpłynięcie jachtów do gdyńskiej mariny 
 • 17.00-19.00 – możliwość zwiedzania jachtów przy Falochronie Wschodnim

10 października (sobota)

 • 8.00, 10.00, 12.00, 14.00 – darmowe rejsy po Zatoce Gdańskiej jachtem „Knudel”
 • 11.00 – odsłonięcie tablicy dla Witolda Bublewskiego w Alei Żeglarstwa Polskiego
 • 12.00 – uroczysta parada jachtów wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego
 • 15.00 – powrót jachtów do gdyńskiej mariny
 • 16.00-18.00 – możliwość zwiedzania jachtów przy Falochronie Wschodnim
 • 19.00 – zakończenie Pomorskiego Sezonu Żeglarskiego 2015, koncert zespołu „Mechanicy Szanty” - przy hangarze YK Stal

11 października (niedziela)

 • 9.00-12.00 – wypłynięcie jachtów z Gdyni, zakończenie zlotu
Tagi: Próchno i rdza
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 April

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601