TYP: a1

Rozpoczęły się prace na plaży w Mielnie

niedziela, 3 października 2021
Z mediów/PAP

W Mielnie od strony Unieścia rozpoczęły się przygotowania do przebudowy umocnień brzegowych. Prace mają zakończyć się 31 stycznia 2023 r. a ich koszt to 21,5 mln zł. 

Inwestorem prac jest Urząd Morski w Szczecinie a wykonawcą firma Hydrobud, wyłoniona w wyniku przetargu w I kwartale 2021 r. Inwestycję podzielono na etapy. W pierwszym przeprowadzone zostaną prace przygotowawcze polegające na przeszukaniu i wydobyciu ferromagnetyków z obszaru planowanych robót, czyli oczyszczenia go także z niewybuchów. Kolejny etap to budowa opaski narzutowej, która zabezpieczy wydmę w pobliżu Mielna przed oddziaływaniem morza. Opaska narzutowa zostanie wykonana także na zachodnim końcu Mielna, na odcinku 250 m. Przebiegać będzie przez nią drewniane zejście na plażę, by nie odcinać leśnej ścieżki pieszo-rowerowej od plaży. Wykonawca uzupełni też istniejącą opaskę brzegową z gwiazdobloków, a później dokona rozbiórki i utylizacji starych drewnianych ostróg brzegowych. Zostaną one zastąpione przez 33 nowe, także drewniane ostrogi W planach jest także sztuczne zasilanie plaży, które dwukrotnie ją poszerzy.

Projekt jest realizowany z unijnym dofinansowaniem w ramach działania „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zakłada on także prace refulacyjne na odcinku blisko 2300 m, ale ponieważ wymagają one odmiennej technologii, na przełomie 2021/2022 roku zostanie na nie ogłoszony odrębny przetarg.


 

 

Tagi: Mielno, plaża
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 June

Na "Tawny Pipit" jako wtedy najstarszy żeglarz (75 lat) wyruszył w samotny rejs z New Jersey do Europy Stefan Szwarnowski. Rejs zakończył w Kornwalii (13.08) wejściem na skały Sandy Mouth koło Bude w Kornwalii.
piątek, 2 czerwca 1989
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Kazimierzem Goebelem wychodząc w rejs dookoła Islandii.
środa, 2 czerwca 1976
W Gdyni kończy się rejs "Daru Pomorza" wokół Przylądka Horn. Było to pierwsze polskie przejście Hornu.
środa, 2 czerwca 1937
Konstanty Maciejewicz wstępuje do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu.
niedziela, 2 czerwca 1907
Za zgodą władz cesarskich powołane zostało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie; WTW miało na celu "zachęcenie ludności miejskiej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych". Dla potrzeb żeglarzy sprowadzono z Gdańska gaflowy kuter mieczowy "Boruta" o pow
czwartek, 2 czerwca 1881