TYP: a1

Rosyjski statek aresztowany przez Japończyków

piątek, 11 czerwca 2021
Hanka Ciężadło

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o zderzeniu rosyjskiego statku towarowego z japońskim kutrem rybackim. Do wypadku doszło na Morzu Ochockim. W wyniku zderzenia obu jednostek trzech Japończyków poniosło śmierć. 2 czerwca na wniosek pełnomocników japońskiej załogi, rosyjska jednostka została aresztowana.

Dla przypomnienia

Rosyjski statek Amur, na którego pokładzie znajdowało się 23 marynarzy, przewoził owoce morza z Sachalinu na Dalekim Wschodzie Rosji do miasta Monbetsu w prefekturze Hokkaido.

Statek niespodziewanie staranował japoński kuter „Daihachi Hokko Maru”, na którego pokładzie znajdowało się pięciu rybaków. Japończycy nie mogli manewrować, ponieważ byli Dysproporcja w wielkości obu jednostek oraz prędkość Amura sprawiła, że japoński kuter przewrócił się, a jego załoga wpadła do morza. Rosjanie udzielili Japończykom pomocy i przetransportowali ich do Monbetsu. Tłumaczyli też, że nie widzieli jednostki, a ta pomimo zaleceń związanych z gęstą mgłą, nie wysyłała sygnałów.

Areszt statku

Według informacji udostępnionej przez rosyjską agencję TASS, japoński sąd podjął decyzję o zaaresztowaniu rosyjskiej jednostki jako zabezpieczenia finansowego dla strony poszkodowanej. Nieoficjalnie wiadomo, że jednostka została aresztowana po to, by nie dopuścić do jej powrotu do Rosji. Strona japońska obawia się, że to znacznie utrudniłoby jej wyegzekwowanie należności.

Biura Straży Przybrzeżnej Monbetsu podało informację, że w związku z incydentem zatrzymany został 38-letni członek rosyjskiej załogi, Pavel Dobrianskii. Był on trzecim oficerem na pokładzie Amura, a w momencie zdarzenia dowodził rosyjską jednostką. Oskarżono go o zaniedbanie zawodowe, w wyniku którego doszło do śmierci. Nie podano, czy Rosjanin przyznał się do stawianych mu zarzutów.

We wspólnym oświadczeniu ambasady rosyjskiej w Tokio i konsulatu generalny w Sapporo czytamy, iż rosyjscy dyplomaci pracują nad „utrzymaniem sytuacji pod kontrolą, zapewnieniem niezbędnej pomocy konsularnej obywatelowi Rosji, w tym zapewnieniem normalnych warunków przetrzymywania”. Rosjanie zaapelowali też o „nieupolitycznianie” sprawy.

 

Tagi: Japonia, Rosja, zderzenie, kuter, areszt, wypadek, Morze Ochockie, Hokkaido
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940