TYP: a1

Japończycy ostrzegają przed rosyjskimi okrętami

czwartek, 17 marca 2022
Hanka Ciężadło

Japoński resort obrony poinformował o kilku rosyjskich jednostkach, jakie przepłynęły w pobliżu tamtejszych wysp. Były to duże okręty desantowe, a na pokładzie jednego z nich widać było m.in. pojazdy ciężarowe. Pojawiło się zatem pytanie – dokąd Rosjanie płyną? Może na kolejne „ćwiczenia”?

 

Cel: Ukraina?

Rosjanie nie mają w zwyczaju informować świata o swoich zamiarach, a jeśli już to czynią, można odnieść wrażenie, że żyją w jakiejś innej rzeczywistości. W kwestii celu wyprawy wspomnianych okrętów również musimy poprzestać na domysłach. Ba, nie do końca wiadomo nawet, jak duża jest ta wycieczka: początkowo, zdaniem Reutera, informowano bowiem o czterech, a teraz doliczono się już sześciu jednostek.

Rzecznik resortu obrony Japonii powiedział, że władze w Tokio nie mają informacji na temat zamiarów Rosjan. Nie wykluczają jednak możliwości, że rosyjskie jednostki zmierzają na Morze Czarne.

Widzimy, że nas widzicie

Patrol Sił Samoobrony po raz pierwszy zauważył okręty we wtorek. Wiadomo, że są to jednostki, które mogą przewozić czołgi, pojazdy opancerzone, ciężarówki wojskowe, i oczywiście piechotę. Japończycy podążali za nimi, dlatego wiedzą, że okręty przedostały się m.in. przez Cieśninę Tsugaru na północ od wyspy Hokkaido.

Rosjanie przepłynęli dość blisko Cape Soya na Hokkaido, co zdarza im się niezwykle rzadko. Być może zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń wynika z jakiejś wyższej konieczności, ale równie dobrze może stanowić manifestację siły.

Jest to dość niepokojące w świetle faktu, że rosyjskie okręty wybierają sobie za cel bezbronne statki cywilne. Panama poinformowała, że od początku ataku na Ukrainę rosyjska flota ostrzelała już trzy jednostki handlowe pływające pod panamską banderą: Namura Queen, Lord Nelson i Helt. Na Morzu Czarnym wciąż pozostaje około 100 jednostek cywilnych, jednak Flota Czarnomorska nie pozwala im odpłynąć.

Tagi: Rosja, wojna, Japonia, okręty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924