TYP: a1

Burmistrz poślubił kajmana

poniedziałek, 24 lipca 2023
Hanka Ciężadło

No dobrze – kajmanicę. Aż tak nowoczesny to nie jest. Ceremonia zaślubin odbyła się w ratuszu San Pedro Huamelula w meksykańskim stanie Oaxaca i miała bardzo uroczysty przebieg. Jak powiedział szczęśliwy pan młody – ludzie są zadowoleni, tradycji stało się zadość, a panna młoda jest „jego małą księżniczką”.

 

 

To tak na serio?

Jak najbardziej. Burmistrz Victor Hugo Sosa, który wszedł w związek małżeński, podkreśla, iż zwyczaj poślubiania gadów ma w regionie Oaxaca 230-letnią tradycję i upamiętnia zawarcie pokoju pomiędzy dwiema zwalczającymi się wcześniej grupami etnicznymi: Chontal i Huave.

Trzeba przyznać, że ceremonia odbyła się z wielką pompą: panna młoda miała na sobie białą suknię ślubną i wyglądała na całkiem zadowoloną (OK, kajmany zwykle tak wyglądają - ale widać po oczach, że była szczerze wzruszona). Oczywiście zaślubiny zostały przypieczętowane pocałunkiem, a na koniec odbyły się tańce - w końcu jak wesele, to wesele. „Biorę na siebie tę odpowiedzialność, ponieważ się kochamy. To ważne. Nie ma małżeństwa bez miłości” - powiedział pan młody. Jego wybranka taktownie milczała. Może dlatego, że jej paszcza została przezornie przewiązana sznurkiem.

Kim jest panna młoda?

Samica kajmana ma na imię Alicia Adriana i liczy sobie 7 lat. Zgodnie z lokalnym zwyczajem, przed ceremonią zaślubin była noszona od domu do domu, dzięki czemu mieszkańcy San Pedro Huamelula mogli się z nią zaznajomić. Z uwagi na fakt, iż takie wizyty mają charakter oficjalny, gadzina nie mogła wyglądać byle jak – podczas odwiedzin miała na sobie ręcznie haftowaną zieloną spódnicę i stosowne nakrycie głowy.

Zaślubiny z człowiekiem przynoszą jej niewątpliwy prestiż – jednak znacznie więcej korzyści mają przynieść ludziom. Lokalna społeczność chce w ten sposób nie tylko uczcić pokój, ale też wierzy, że taka ceremonia przyniesie deszcz, dobre plony oraz bogactwo ryb w rzekach. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że stan Oaxaca leży w bardzo biednym regionie Meksyku. Mimo poważnych trudności życiowych jego mieszkańcy są szczerze przywiązani do swojej kultury i dbają o zachowanie dawnych tradycji; nawet tych bardzo nietypowych.

 

Tagi: Meksyk, ciekawostki, kajman, ślub
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982