TYP: a1

Prezydent podpisał nowelizację ustawy doprecyzowującą definicję ratownika wodnego

poniedziałek, 28 czerwca 2021
Informacja prasowa/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek, 25 czerwca ustawę o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Jej celem jest doprecyzowanie definicji ratownika wodnego.

Znowelizowana ustawa określa, że ratownik wodny ma co najmniej jedną z tzw. innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym. Takie przydatne kwalifikacje oraz wykaz dokumentów, które potwierdzają ich posiadanie, określi w drodze rozporządzenia minister spraw wewnętrznych i administracji. Osoba wykonująca zawód medyczny lekarza czy pielęgniarki systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne czy ratownik medyczny, który realizuje doskonalenie zawodowe spełniają wymagania w zakresie posiadania innej kwalifikacji przydatnej w ratownictwie wodnym.

W dotychczasowych przepisach brakowało jednoznacznego określenia definicji ratownika wodnego, gdyż nie wskazano w nich, ile innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym powinien posiadać. W ustawie ustanowiono m.in., że kwalifikacje te muszą być też przydatne do działań ratowniczych, takich jak poszukiwanie osób zaginionych nad wodą, przyjęcie zgłoszenia o wypadku lub zagrożeniu czy ewakuacja osób z miejsca stanowiącego zagrożenie.

Według definicji, ratownikiem wodnym może być osoba, która: posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego i technik pływackich; posiada co najmniej jedną z innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym; spełnia wymagania określone w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym dla lekarza systemu, pielęgniarki systemu, ratownika medycznego realizujących doskonalenie zawodowe lub ratownika; jest zatrudniona, a także pełni służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub jest członkiem takiego podmiotu.

Nowelizacja ustawy została przegłosowana w Sejmie 20 maja, Senat nie wniósł do niej poprawek. Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 października br.


 

Tagi: ratownictwo wodne
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932