TYP: a1

Pożar na francuskim okręcie podwodnym o napędzie atomowym

poniedziałek, 15 czerwca 2020
Z mediów/Defence24.pl

Na francuskim okręcie podwodnym o napędzie nuklearnym SNA Perle, zacumowanym w porcie w Tulonie  wybuchł w piątek pożar. Ogień został opanowany, nikt nie został ranny.

 
Pożar wybuchł w piątek o godzinie 10.35, gdy jednostka przechodziła przegląd w bazie marynarki wojennej w Tulonie. Na pokładzie przebywało wtedy około 40 pracowników stoczni. Jak przekazały miejscowe władze, na pokładzie okrętu nie było broni ani materiałów nuklearnych - w ramach przygotowania do prac stoczniowych, z pokładu okrętu zostały wcześniej usunięte reaktor jądrowy, paliwo jądrowe, uzbrojenie, baterie akumulatorów i paliwo dla rezerwowego silnika diesla. Nie było więc niebezpieczeństwa skażenia, ani poważnej eksplozji. 
Na razie nie wiadomo, co spowodowało pożar. Trudno też stwierdzić, jaka jest skala zniszczeń, ale pożar określono jako "poważny".

Przegląd i modernizacja SNA Perle rozpoczęła się w styczniu i ma potrwać 18 miesięcy. Prace zawieszono na dwa miesiące z powodu zagrożenia epidemią COVID-19, ale zostały wznowione w połowie maja w nowym reżimie sanitarnym. 
SNA Perle został oddany do użytku w 1990 roku. Aktywną służbę rozpoczął trzy lata później. Jednostka jest w stanie przebywać na morzu 220 dni w roku. Okręty podwodne typu Rubis (oznaczane również jako typ Améthyste) to najmniejsze uderzeniowe okręty podwodne z napędem atomowym na świecie. Mają długość 73,6 m, szerokość 7,6 m oraz wyporność podwodną 2600 ton. 

 

Tagi: SNA Perle, pożar, okręt podwodny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 June

Wyruszył w rejs na Spitsbergen s/y "Swarożyc" z Kpt. Wacławem Liskiewiczem; był to pierwszy jacht, który dotarł do wyspy (port Svalbard) po drugiej wojnie światowej.
wtorek, 13 czerwca 1967
Patent kapitański zdobywają Teresa Remiszewska, Kazimierz (Kuba) Jaworski, Ziemowit Barański i Zbigniew Boliński.
wtorek, 13 czerwca 1961