TYP: a1

Polska kupi 30-letnie okręty od Szwecji

środa, 4 grudnia 2019
Z mediów

Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić używane okręty podwodne ze Szwecji. Minister Mariusz Błaszczak w ubiegłym tygodniu potwierdził, że trwają negocjacje w tej sprawie. Ma to być rozwiązanie pomostowe.

 

Jak podaje portal defence24.pl, prawdopodobnie chodzi o wprowadzone do służby i używane obecnie przez Szwecję okręty A17-HMS Södermanland i HMS Östergötland.

Jak wiemy, od kilku lat polskie ministerstwo obrony prowadzi program „Orka”, którego celem jest pozyskanie okrętów podwodnych nowego typu. Pozyskanie to jest konieczne, bo nasza flota podwodna jest w stanie szczątkowym. W tym roku MON poinformowało, że podpisanie umowy na Orkę planowane jest na rok 2023 a to oznacza, jak twierdzą eksperci, że okręty będą wcielane do służby około roku 2029-2030. Rozwiązanie pomostowe pozwoli zachować polskiej marynarce ciągłość.

W czwartek w Gdyni, podczas obchodów Święta Marynarki Wojennej, minister Błaszczak poinformował, że resort podjął już decyzję. – Analiza wskazała, że najkorzystniejszym rozwiązaniem pomostowym jest współpraca z partnerem szwedzkim. – Tu chodzi o zdolność pomostową, a nie o rozwiązanie docelowe. Rozwiązanie docelowe także zostanie przygotowane i także zostanie wdrożone – zapewniał minister.

Bliższych szczegółów szef MON nie podał. Szwedzkie jednostki mają przejść remont, prawdopodobnie połączony z modernizacją części systemów pokładowych. Do 2026 roku miałyby być wyleasingowane, następnie przeszłyby na własność Polski.  

Tagi: okręt podwodny, Ministerstwo Obrony Narodowej
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936