TYP: a1

Polska kupi 30-letnie okręty od Szwecji

środa, 4 grudnia 2019
Z mediów

Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić używane okręty podwodne ze Szwecji. Minister Mariusz Błaszczak w ubiegłym tygodniu potwierdził, że trwają negocjacje w tej sprawie. Ma to być rozwiązanie pomostowe.

 

Jak podaje portal defence24.pl, prawdopodobnie chodzi o wprowadzone do służby i używane obecnie przez Szwecję okręty A17-HMS Södermanland i HMS Östergötland.

Jak wiemy, od kilku lat polskie ministerstwo obrony prowadzi program „Orka”, którego celem jest pozyskanie okrętów podwodnych nowego typu. Pozyskanie to jest konieczne, bo nasza flota podwodna jest w stanie szczątkowym. W tym roku MON poinformowało, że podpisanie umowy na Orkę planowane jest na rok 2023 a to oznacza, jak twierdzą eksperci, że okręty będą wcielane do służby około roku 2029-2030. Rozwiązanie pomostowe pozwoli zachować polskiej marynarce ciągłość.

W czwartek w Gdyni, podczas obchodów Święta Marynarki Wojennej, minister Błaszczak poinformował, że resort podjął już decyzję. – Analiza wskazała, że najkorzystniejszym rozwiązaniem pomostowym jest współpraca z partnerem szwedzkim. – Tu chodzi o zdolność pomostową, a nie o rozwiązanie docelowe. Rozwiązanie docelowe także zostanie przygotowane i także zostanie wdrożone – zapewniał minister.

Bliższych szczegółów szef MON nie podał. Szwedzkie jednostki mają przejść remont, prawdopodobnie połączony z modernizacją części systemów pokładowych. Do 2026 roku miałyby być wyleasingowane, następnie przeszłyby na własność Polski.  

Tagi: okręt podwodny, Ministerstwo Obrony Narodowej
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 August

Wystartowała kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; regaty wygrał amerykański jacht "Weatherly" ze skipperem Busem Masbacherem
środa, 15 sierpnia 1962
Odbyły się pierwsze regaty Fastnet na trasie ze startem w Cowes, dookoła Fastnet i metą w Plymouth; regaty wygrał jacht "Jolie Brise"
sobota, 15 sierpnia 1925
Umiera Gustaf Erikson, mieszkaniec Atlantydów, armator ostatnich żaglowców używanych do przewozu różnych ładunków masowych
piątek, 15 sierpnia 1947
Utworzenie w Warszawie Warszawskiego Rzecznego Jacht Klubu
czwartek, 15 sierpnia 1872