TYP: a1

Polska kupi 30-letnie okręty od Szwecji

środa, 4 grudnia 2019
Z mediów

Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić używane okręty podwodne ze Szwecji. Minister Mariusz Błaszczak w ubiegłym tygodniu potwierdził, że trwają negocjacje w tej sprawie. Ma to być rozwiązanie pomostowe.

 

Jak podaje portal defence24.pl, prawdopodobnie chodzi o wprowadzone do służby i używane obecnie przez Szwecję okręty A17-HMS Södermanland i HMS Östergötland.

Jak wiemy, od kilku lat polskie ministerstwo obrony prowadzi program „Orka”, którego celem jest pozyskanie okrętów podwodnych nowego typu. Pozyskanie to jest konieczne, bo nasza flota podwodna jest w stanie szczątkowym. W tym roku MON poinformowało, że podpisanie umowy na Orkę planowane jest na rok 2023 a to oznacza, jak twierdzą eksperci, że okręty będą wcielane do służby około roku 2029-2030. Rozwiązanie pomostowe pozwoli zachować polskiej marynarce ciągłość.

W czwartek w Gdyni, podczas obchodów Święta Marynarki Wojennej, minister Błaszczak poinformował, że resort podjął już decyzję. – Analiza wskazała, że najkorzystniejszym rozwiązaniem pomostowym jest współpraca z partnerem szwedzkim. – Tu chodzi o zdolność pomostową, a nie o rozwiązanie docelowe. Rozwiązanie docelowe także zostanie przygotowane i także zostanie wdrożone – zapewniał minister.

Bliższych szczegółów szef MON nie podał. Szwedzkie jednostki mają przejść remont, prawdopodobnie połączony z modernizacją części systemów pokładowych. Do 2026 roku miałyby być wyleasingowane, następnie przeszłyby na własność Polski.  

Tagi: okręt podwodny, Ministerstwo Obrony Narodowej
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 July

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922